Zvířata budou potřebovat nové pasy, jejich majitelé si připlatí

Praha – Zvířatům, která budou cestovat do zahraničí, budou jejich majitelé muset pořídit nové pasy. Poslanci schválili novelu veterinárního zákona, která tak bere v potaz směrnice EU. Pasy budou o něco dražší a jejich výrobci a distributoři navíc budou muset hradit jednorázový poplatek 500 korun za registraci. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Pokud by předloha nebyla přijata, hrozilo by podle předkladatelů v čele s Margitou Balaštíkovou (ANO) unijní řízení proti Česku. Chovatelům by se navíc omezila možnost cestovat po Unii se psy, kočkami a fretkami.

Nový pas bude v jedné části vybaven samolepicí fólií k ochraně zapsaných dat. Předkladatelé uvádějí, že výrobní cena dokladu se zvýší asi o šest korun bez daně z přidané hodnoty, nyní činí zhruba 29 korun. „Následně se vyšší výrobní cena projeví v nákladech pro koncové spotřebitele,“ upozornili předkladatelé. Nyní lidé za pořízení zvířecího pasu obvykle zaplatí 200 až 300 korun.

Jestliže by předloha neplatila do účinnosti nových evropských předpisů na konci letošního prosince, vydávání zvířecích pasů by se zastavilo, upozornili autoři novely. Vedle Balaštíkové to jsou Ladislav Velebný (ČSSD) a Olga Havlová (za Úsvit).

Novela má také zakázat uživatelům honiteb léčit spárkatou zvěř bez vědomí a koordinace se Státní veterinární správou. Veterinární správa navíc dostane ze zákona povinnost informovat o živočišných produktech, které jsou zdravotně závadné, a o těch, které jsou klamavě označené.