Den srdce: Lékaři radí, jak předcházet infarktu

Praha – Ve fakultních nemocnicích v šesti českých městech začal Den srdce. Lékaři během něj nabízejí kolemjdoucím, aby si ve speciálních stanech nechali změřit krevní tlak či cholesterol. Zájemcům také poradí, jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Účast na Dnu srdce tak může alespoň částečně nahradit preventivní prohlídky. Současně ale čelí Den srdce také kritice kvůli své ceně. Podle deníku Mladá fronta DNES stálo jeho uspořádání více než tři miliony korun, položky jako pronájem stanů přitom jsou mnohonásobně vyšší, než by podle ceníků být měly.

Video Den srdce v Událostech ČT
video

Den srdce v Událostech ČT

Varovným znamením, že se srdcem není něco v pořádku, je zejména pálivá bolest na hrudníku, která při námaze, chladu nebo stresu vystřeluje do dolní čelisti nebo do levé horní končetiny. Infarkt ale může udeřit i bez předchozích příznaků. 


Kardiovaskulární onemocnění označují experti dlouhodobě za nejčastější příčinu úmrtí v Česku. „Největšími zabijáky a nejčastějšími onemocněními jsou infarkty myokardu a cévní mozkové příhody,“ shrnul kardiolog Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Vráblík. Je tomu tak přesto, že se podle něj snížil počet úmrtí za posledních 40 let na polovinu. Pomoci nadále snižovat počet obětí nemocí oběhové soustavy má i Den srdce, který probíhá v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci a Hradci Králové ve velkých stanech v blízkosti zdejších fakultních nemocnic. Je možné nechat si změřit krevní tlak, puls, tělesné rozměry a vypočítat BMI, popř. podstoupit laboratorní vyšetření zjišťující hladinu glykémie, cholesterolu a triglyceridů.

Kde si lidé mohou nechat zkontrolovat své srdce?

  • PRAHA, Karlovo náměstí před Všeobecnou fakultní nemocnicí – poliklinika, 8–18 hodin
  • BRNO, Mendlovo náměstí, 10–17 hodin
  • PLZEŇ, náměstí Míru před FN Plzeň Bory, 9–17 hodin
  • HRADEC KRÁLOVÉ, Dukelská třída před OD Tesco, 9–17 hodin
  • OLOMOUC, FN, I. P. Pavlova 6 – vedle III. interní kliniky, 9–17 hodin
  • OSTRAVA, FN, 17. listopadu 1970 – v areálu nemocnice, 9–17 hodin

Účast na Dnu srdce tak může alespoň částečně nahradit preventivní prohlídky, které podle Vráblíka lidé často zanedbávají. Mnoho z nich o možnosti pokračovat v kontrolách, na které povinně chodili v dětství, ani neví. „Každý dospělý člověk má každé dva roky nárok na preventivní prohlídku, která zahrnuje vždy měření krevního tlaku, pulsu, celkové fyzikální tělesné vyšetření a v pravidelných intervalech také laboratorní testy. Každých deset let bychom měli mít laboratorní test,“ shrnul lékař. Přiznal, že například infarkt myokardu je v poslední době stále častěji léčitelnou nemocí, současně však podle Michala Vráblíka platí: „Je lepší nikdy infarkt nedostat, než jej dostat a mít ho úspěšně léčený.“ Kardiolog přitom upozornil, že i když kardiovaskulární choroby postihují častěji muže, více na ně umírají ženy.

Stany byly za 750 milionů, mohly být pětkrát levněji

Přes nesporný preventivní význam ale skrývá Den srdce – který nemá nic společného se stejně nazvanými akcemi, které v minulých týdnech uspořádaly některé krajské nemocnice – také některé otazníky. Ty se netýkají samotných nemocí, nýbrž financování. Mladá fronta DNES poukázala na cenu 3,2 milionu korun, kterou za pořádání zaplatila Všeobecná fakultní nemocnice.

Téměř polovinu (1,45 milionu) tvoří PR služby akce, jejíž propagace probíhala především prostřednictvím tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. Mezi další položky patří například 750 tisíc korun za pronájem stanů, které však podle průzkumu deníku u různých dodavatelů lze získat pětkrát levněji. Podle mluvčího VDN Filipa Brože lze alespoň výdaje na PR vysvětlit plánem na vyhotovení audio a videozáznamů, které chce nemocnice dále využívat. Dodal, že nemocnice považuje prevenci za důležitou. Ředitelka nemocnice Dana Jurásková nechtěla o výdajích za Den srdce hovořit, protože je v zahraničí.