Do Senátu může každý, extravagantní osobnosti nevyjímaje

Praha - Příští týden voliči vyberou 27 nových senátorů. Křeslo v Senátu představuje pro politiky lákavou šestiletou jistotu, která budí mnohem méně pozornosti než angažmá v Poslanecké sněmovně, oproti ní navíc s pomalejším tempem a lepší pověstí. O Senát tak usilují všechny strany a každá po svém. Někteří kandidáti vyšli z politického ústraní, ať už se třeba i přes veškeré předchozí neúspěchy drží své strany, nebo už po několikáté převlékli stranický dres. A nouze o extravagantní osobnosti není ani mezi politickými nováčky. Zajímavým tvářím, které se snaží přesvědčit voliče, se věnoval pořad 168 hodin.

Jen těžko jde v Praze přehlédnout novou kandidátku hnutí ANO do Senátu sexuoložku Lauru Janáčkovou. Ani se nenamáhala vymyslet politické heslo, prostě se svlékla. S trochou nadsázky by se její politické směřování dalo shrnout do programu lásky, sexu a politiky. „To nejsou prázdná hesla, myslím, že je to ze života každého z nás, každého mého voliče, protože co děláme celý život, ať jsme muž, nebo žena, mluvíme o lásce, mluvíme o sexu a mluvíme o politice, protože to se týká nás všech,“ nepochybuje o směru své kampaně Janáčková.

Svou excentrickou kandidátku má ale i Brno, kde za Piráty a Stranu zelených kandiduje Miloslava Pošvářová, přezdívaná černá mamba. Bojovnice proti předraženým dálnicím byla klíčovou osobou ve sporu o reklamaci D47, z Ředitelství silnic a dálnic ji ale na hodinu odvolali.

Jiné strany sází na časem prověřené tváře, bez ohledu na to, zda se proslavily pozitivně, či negativně. Třeba KSČM ve Strakonicích nasadí Vítězslavu Baborovou, někdejší radní pro školství, kterou Jihočeši po volbách 2012 z křesla doslova vyzvonili klíči.

Demonstrace na českobudějovickém náměstí
Zdroj: ČT24

Typický je i kandidát KDU-ČSL v Lounech Leo Steiner, který si po dlouhá léta poklidně kandiduje na nejrůznější funkce. Zkoušel to už víc než desetkrát, neuspěl zatím ani jednou. „Jsem lidovcem na rudém severu, takže tam v podstatě ještě nikdo nikdy neuspěl,“ netrápí se neúspěchy Steiner.

Z neúspěšné kandidatury si nedělá hlavu ani hnutí Úsvit s kandidátem Romanem Škrabánkem. Když to letos nevyšlo s europarlamentem, zkusí alespoň Senát. „Šanci mám velkou,“ věří si Škrabánek.

To ODS, které už nefunguje ani její tradiční bašta - Praha, jede na jistotu. Ulovila bývalého šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka.

Naopak bývalé nechvalně proslulé tváře občanských demokratů sice stranu opustily, naději na senátorské křeslo ale nikoli. Tak třeba známá firma z Prahy 5 Milan Jančík kandiduje do Senátu za Konzervativní alianci 2014. „Myslím si, neskromně to řeknu, že jsem nejznámější starosta v téhle zemi,“ řekl Jančík, který je esencí pražské ODS z let její nejhorší pověsti. Na kontě má podezření z nabírání černých duší, vyšetřování policií kvůli hospodaření, rychlotitul JUDr. z Plzně, dokonce i přejel nohu strážníkovi a ujel. A čím se exstarosta brání? „Za dvanáct let vlády neznám politika, který by se nějaké chyby nedopustil,“ řekl sebevědomý politik.

O velkém comebacku sní za Znojmo i Vladimír Železný, který kandiduje za Nezávislé demokraty. Exředitel televize NOVA, která stála daňové poplatníky 10 miliard korun v mezinárodní arbitráži, on sám s několika policejními razítky a s dvouletou podmínkou za krácení daní při dovozu obrazů. Naposledy mu voliči dali stopku v roce 2009, kdy vypadl z eurovoleb. „Já jsem nikdy politiku neopustil, jsem předseda strany Nezávislí demokraté a zůstávám jím, takže z politiky jsem neodešel, to není žádný comeback,“ komentoval svou kandidaturu Železný.

U některých kandidátů se jejich původní strany skoro ani nedohledáte. Tak například Martin Bursík: kdysi lidovec, pak šéf Strany zelených, dnes předseda uskupení LES, do Senátu kandiduje za TOP 09. A to i přesto, že jejího předsedu Karla Schwarzenberga ještě nedávno tepal za to, že je údajně neviditelný.

Martin Bursík
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Kratší politickou historii nemá ani královehradecký svéráz Vladimír Dryml. Rozhádal se s ČSSD, rozhádal se se SPOZ, tak teď kandiduje za stranu DOMOV. A že ho mnozí považují za kontroverzní osobnost? „Zcela určitě, protože mám svoje názory, které neměním a nechci měnit,“ řekl politik, který se ale rozhodně nebojí změnit stranu, za kterou kandiduje.