Státní zástupce obžaloval lékaře Bartáka z přípravy trojnásobné vraždy

Praha - Státní zástupce podal obžalobu na lékaře Jaroslava Bartáka. Podle ní měl z vězení plánovat únos a vraždu tří lidí. Hrozí mu 20 let. Barták byl už odsouzen za znásilňování asistentek.

Lékaře Jaroslava Bartáka soud poslal loni v únoru na 14 let do vězení s ostrahou, nejvyšší soud část rozsudku zrušil a za znásilnění, vyhrožování, vydírání, nedovolenou výrobu a nakládaní s psychotropními látkami nařídil dvanáctiletý žalář. Média potom loni v listopadu informovala, že lékař už zpoza mříže chystal trojitou vraždu; jeho obětí se měl stát bezpečnostní expert Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann.

Všechny tři potenciální oběti v minulosti v rámci procesu s Jaroslavem Bartákem svědčily a rozpory s ním měly již dříve. Šándor s pražským advokátem Choděrou usilovali o jeho odchod ze Lvího klubu, druhý ze jmenovaných se navíc údajně s Bartákem soudil. Teplický kněz Freimann prý zase nechtěl přijmout do rytířského řádu sv. Konstantina a Heleny Bartákova přítele. V reakci na jejich výpovědi u soudu Barták obviňoval jmenovanou trojici z komplotu a tvrdil, že celé jeho obvinění včetně výpovědí poškozených žen připravili spolu se zpravodajskými službami.

Případ doktora Bartáka se provalil v srpnu 2011, kdy deník Mladá fronta DNES (MfD) informoval, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o tři týdny dříve pomohl zachránit 22letou Češku, kterou na Filipínách údajně zadržoval její šéf, vlivný pražský lékař. Schwarzenberg vyrozuměl českého velvyslance na Filipínách, který ženě pomohl s návratem do vlasti. Žena tvrdila, že ji Barták bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí. V srpnu byl Barták po návratu z dovolené zadržen na ruzyňském letišti; policie ho obvinila ze sedmi trestných činů. Lékař v té době čelil trestním oznámením už od šesti žen. Ve stejném měsíci na něj byla uvalena vazba, soud zahájil líčení v září 2012.