Společný visegrádský radar nebude. Česko se trhlo

Praha - Česko si nepořídí mobilní radiolokátory ve společném projektu se zeměmi visegrádské čtyřky; ministerstvo obrany místo toho vypíše vlastní otevřené výběrové řízení za 1,5 až 1,7 miliardy korun. Na zakázce se mají podílet české firmy. Zemím V4 se ale podařilo dohodnout na jednotné charakteristice systému.

Vojenští dispečeři zemí střední Evropy už čtyřicet let navádějí stíhačky na základě údajů ze starých sovětských 2D radarů a výškoměru P-19. Zastaralé technické stroje ale mají podle nedávných informací Práva občasné technické výpadky, a vojenští navigátoři tak musí gripeny navádět naslepo. Také náměstek ministra obrany Bohuslav Dvořák uvádí, že stroje v provozu drží jen fandovství lidí, kteří je obsluhují.

Česká armáda proto již několik let žádá o nové radiolokátory, které mají dávat informace o poloze objektu ve vzdušném prostoru České republiky. Nnáhradu za sovětské stroje hledají i armády Slovenska, Polska a Maďarska. Polsko v létě přišlo s projektem společného radaru pro všechny armády zemí visegrádské čtyřky; o projektu se jednalo od letošního června. I přes určité pokroky se nakonec nepodařilo odstranit veškeré neshody, které se týkaly například legislativních postupů.

Proč Praha od projektu ustoupila? Prý ji tlačí čas

Českou armádu údajně tlačí čas, a proto se rozhodla pro vlastní nákup. „Počítali jsme s tím, že potřebujeme radary dodat armádě ČR v roce 2017. Na základě analýzy rizik se ukázalo, že pokud chceme stihnout stanovený termín a dodat radary pro armádu včas, tak musíme jít cestou otevřeného výběrového řízení,“ uvádí náměstek Dvořák. „ Radary mají sloužit pro přehled o vzdušné situaci a jsou základním pilířem pro zabezpečení ochrany vzdušného prostoru České republiky. Budou zapojeny i do systému vzdušné obrany Aliance.“

Zemím V4 se ale podařilo domluvit specifikaci radarů, armády České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska by si tak měly pořídit podobná zařízení, což by mělo usnadnit jejich vzájemnou spolupráci.

Ministerstvo chce pořídit pět nových mobilních 3D radiolokátorů MADR do roku 2017. Nahradit mají stávající zastaralé sovětské radary. „S ohledem na význam zakázky pro obranu státu dodavatel musí mít pevné zakotvení v ČR, proto ministerstvo bude trvat na zapojení domácího obranného průmyslu,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Medek. Obrana předpokládá, že první radary dostane za 18 až 24 měsíců od podepsání smlouvy. „Ministerstvo proto připraví otevřené výběrové řízení v co nejkratší době. Očekává se, že cena akvizice se bude pohybovat ve výši přibližně 1,5 až 1,7 miliardy korun,“ dodal Medek.