Jourovou čeká v Bruselu den D: „grilování“

Brusel – Česká kandidátka na eurokomisaře Věra Jourová čelí otázkám europoslanců, tzv. „grilování“. V nové komisi by měla mít na starosti oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví – kvůli takto širokému záběru čeká Jourovou tříhodinová diskuze se zástupci hned čtyř výborů Evropského parlamentu. „Grilování“ kandidátů na eurokomisaře přitom není pouhou formalitou, v minulosti už se muselo obsazení komise měnit. Jestli Jourová uspěla, by se měla dozvědět hned zítra.

Video Události: Jourovou čeká v Bruselu klíčové vystoupení
video

Události: Jourovou čeká v Bruselu klíčové vystoupení

Na dosavadní českou ministryni pro místní rozvoj si „brousí zuby“ poslanci z výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, výboru pro právní záležitosti, výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a výboru pro práva žen a rovnost pohlaví.

Nejprve ji čeká krátké úvodní vystoupení a poté série 45 otázek. Ty by měli poslanci z výborů pokládat vždy podle okruhů témat a také v poměru k velikosti jejich frakce, nejčastěji tak budou vystupovat zástupci Evropské lidové strany a sociální demokraté. Na konci pak má ještě kandidát možnost na krátké závěrečné vystoupení.  

Věra Jourová: „Cítím se dobře připravená. Pracovala jsem na tom poslední dva týdny velmi intenzivně. Na grilování má být věc dobře naložená, myslím, že náladu mám dobrou.“


Zatím ale není jisté, kdy se Jourová dozví výsledek „grilování“. Podle podkladů, které zveřejnil Evropský parlament, by měl být verdikt výboru či výborů znám 24 hodin po slyšení. Podle kuloárových informací si ale vedení europarlamentu toto pravidlo vykládá jinak a výsledky hodlá formálně zveřejnit až po skončení celé série dotazování adeptů. Posledním kandidátem je avizovaný první místopředseda komise Frans Timmermans z Nizozemska, který vystoupí 7. října. Plénum europarlamentu pak bude na konci října hlasovat o komisi jako celku tak, aby se v případě schválení mohla ujmout práce od počátku listopadu.   

Místo regionální politiky čekají ženské kvóty a ochrana spotřebitelů

Jourová si původně přála získat resort regionální politiky, poté hovořily kuloárové informace o postu eurokomisařky pro dopravu a vesmír. Nakonec ale získala úplně jinou oblast a sama neskrývala překvapení – šéf hnutí ANO Andrej Babiš dokonce rovnou mluvil o zklamání. Během grilování tak bude muset Jourová europoslance v prvé řadě přesvědčit, že má dostatečné znalosti pro řízení portofolia, které jí nové šéf komise Juncker přidělil. Česká kandidátka do Evropské komise už na některé dotazy musela odpovídat písemně: zdůrazňovala svou nezávislost, odhodlání vylepšit životy občanů EU i to, že je týmový hráč.

Věra Jourová
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Během grilování ale může padnout také otázka na její propojení s předsedou hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem: „Je to podnikatelský magnát, který se stal politikem a řídí silnou politickou stranu. To, aby se osoba z takové strany stala eurokomisařkou, se myslím stalo poprvé,“ uvedl Olivier Hoedeman z neziskové organizace CEO sledující průmyslovou lobby. „V jejím případě panují obavy, jestli nebude poslouchat instrukce od pana Babiše. Jde o velmi přímý střet zájmů,“ kritizuje Hoedeman.

Jourová: Portfolio, které mám, se zcela míjí s byznysem pana Babiše

Věra Jourová i ministr financí Babiš obavy odmítají. „Vůbec nevím, kde se tato spekulace vzala. Naprosto odmítám, že bych podléhala jakýmkoliv tlakům. Tím nechci říct, že by mě pan Babiš někdy nějakým vystavoval, je to naprosto mimo. Portfolio, které mám, se navíc zcela míjí s tím, co dělá pan Babiš v byznysové části jeho života. Budu slibovat nestrannost a nezávislost a to také dodržím,“ řekla Jourová České televizi před začátkem grilování. Je ale otázkou, zda se na možný střet zájmů bude některý z poslanců ptát.

Jourová nicméně bude mít ve své gesci mnoho sledovaných - a někdy i kontroverzních - témat. Např. otázku ženských kvót ve vedení firem nebo stropy pro bonusy bankéřů. Reportér ČT v Bruselu Bohumil Vostal se proto zeptal zástupkyň některých vlivných organizací, jaká mají očekávání:  

  • Monique Goyensová, šéfka spotřebitelské organizace BEUC: "Doufáme, že bude tlačit na správné prosazování spotřebitelských práv, protože teď vidíme, že v Evropě existuje docela dost práv, ale konzumenti je neznají. A když se je snaží uplatnit, tak je to tak složité, že jde vlastně jen o teorii, v praxi se nic neděje. Čekáme od Věry Jourové, že zlepší situaci v každodenním životě spotřebitelů."  
  • Katrin Hugendubelová, ředitelka Asociace leseb, gayů a transexuálů ILGA: „Na začátku vyjádřila docela jasně zklamání, že je nominovaná na komisařku pro spravedlnosti. Rádi bychom, aby pochopila, jak důležitou roli může hrát v boji proti diskriminaci leseb, gayů, bisexuálů, transexuálů po celé Evropské unii. Chceme tedy od ní v Evropském parlamentu slyšet, že se plně zapojí do řešení úkolu, který dostala od šéfa Komise Junckera, aby odblokovala jednání o antidiskriminační směrnici, která je na mrtvém bodě.“
  • Joanna Maycocková, šéfka Evropské lobby žen EWL: „My jakožto Evropské lobby žen jsme nadšení tím, že konečně vůbec poprvé tu bude eurokomisařka pro rovnost pohlaví. O tom jsme žádali roky, je to poprvé, co něco takového má eurokomisařka přímo obsažené ve své funkci. (…) Čekáme od komisařky Jourové, že bude mít ambiciózní dalekosáhlou strategii pro EU, aby dosáhla genderové rovnováhy v příštích pěti letech. Čekali bychom od ní tedy, že se bude zaobírat otázkami jako násilí na ženách, ekonomické nezávislosti žen a žen ve vedoucích funkcích.“

Čeští eurokomisaři v minulosti:

Pavel Telička v Interview ČT24Pavel Telička – Zdraví a ochrana spotřebitele

Prvním českým eurokomisařem měl být původně Miloš Kužvart, nakonec se jím stal Pavel Telička, a to jen na půl roku. Kvůli vnitrostranické rošádě v ČSSD ho pak vystřídal bývalý premiér Špidla. Telička čelil při „grilování“ otázkám na svou minulost v KSČ a odpovídat musel i na otázky ohledně používání klecových lůžek v Česku, což bylo v té době aktuální téma a Česko si z mnoha stran vyslechlo kritiku.  

Vladimír ŠpidlaVladimír Špidla – komisař pro zaměstnání, sociální otázky a rovnost

Při „grilování“ padaly na Špidlu dotazy velmi detailní a technické, především ohledně problematiky zdravotnictví, směrnic pracovní doby a zaměstnanosti. Špidla před výbory bez potíží obstál. Během „grilování“ celou dobu mluvil česky. Přestože se většinou čeká, že adepti předvedou schopnost dorozumět se v cizí řeči, nepoužil ani francouzštinu, ani němčinu. Prý proto, že čeština je zkrátka jednacím jazykem parlamentu a je to tak podle něj správné.

Štefan FüleŠtefan Füle – komisař pro rozšíření a politiku sousedství

Také Füle musel během „grilování“ odpovídat na dotaz ohledně své komunistické minulosti a studií na moskevské univerzitě. „Komunismus měl v Evropě mnoho obětí a způsobil hodně utrpení. A vy jste ho aktivně podporoval ve vaší zemi a vybral jste si ho. V českém tisku jste se omluvil za svoji minulost, ale měl byste to tady zopakovat,“ vyzýval Füleho nizozemský poslanec Barry Madlener. „Moje osobní historie je součástí doby a místa, kde jsem vyrůstal, ale je důležité říci, že v té době jsem byl svobodný a zralý na to, abych se rozhodnul,“ odvětil mu na to Füle.