Opilí řidiči musejí absolvovat nový nápravný program

Praha – Řidiči, kteří přišli o svůj řidičský průkaz za jízdu v opilosti a chtějí znovu usednout za volant, musejí nově absolvovat nápravný program. Pokud se dopustili trestného činu a řídili s více jak jedním promile alkoholu v krvi, soud jim k trestu nařídí právě toto speciální školení. Cílem je změnit jejich rizikové chování a naučit je zodpovědnému přístupu k řízení. Program začal v Mladé Boleslavi, kde ho zajišťuje Probační a mediační služba ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu.

Kurz trvá tři měsíce, během nichž lidé, kteří chtějí vrátit řidičský průkaz, vyplňují vzorové příklady. Cvičení jsou koncipována tak, aby museli přemýšlet o tom, jak často pijí a jak často potřebu pít alkohol pociťují. Příklady je nutí uvědomit si, zda existují situace, které je přímo vyzývají k tomu, aby usedli za volant i po požití alkoholu. V Mladé Boleslavi, kde projekt odstartoval, chodí v současné době do kurzu osm klientů. „Osobně cítím potřebu takových programů, protože zkušenosti nám ukazují, že samotný trest nestačí,“ přibližuje praxi Vladislav Tuzar, soudce Okresního soudu v Mladé Boleslavi.

Po dalším provinění přijde vězení

Ani po tříměsíčním školení ale celá věc pro trestané řidiče nekončí. Absolventi kurzu se musejí za další tři měsíce dostavit ke konzultaci a odborníci, kteří celý program vedou, kontrolují, zda se jejich klienti nedopustili trestné činnosti nebo nemají v záznamech přestupky.

Pokud se dopustí dalšího provinění, může je soud poslat do vězení. Pokud ale zůstanou jejich záznamy čisté, cestě k navrácení řidičského průkazu nic nestojí. „Zároveň můžou dosáhnout navracení řidičského průkazu v půlce zkušební doby,“ dodává Jana Horáková, vedoucí střediska zástupce regionální vedoucí Středočeského kraje.

Nápravný program se nově rozběhne také v Praze a Ostravě a trestané řidiče bude i zde školit Probační a mediační služba.