Expolicisté k Opencard: Magistrát o policejní prohlídce dopředu věděl

Praha – Nadřízení policistů, kteří vyšetřovali dění kolem opencard, už na počátku pátrání překvalifikovali celou záležitost na nižší stupeň trestného činu a policisté tak nemohli nasadit například odposlechy. Řekl to dnes před vyšetřovací sněmovní komisí někdejší policista Luboš Oujezký. Poslanec a bývalý policista Zdeněk Ondráček (KSČM) se domnívá, že magistrát o chystané prohlídce vyšetřovatelů v březnu 2010 věděl už několik dní předem. Vyšetřovatelé v kauze Opencard se později změnili a oba policisté Ondráček i Oujezký od policie odešli. I tak spolu stále pracují, protože Oujezký je dnes asistentem právě poslance Ondráčka.

Oujezký, který měl na počátku vyšetřování naplánovat policejní prohlídku na pražském magistrátu, dnes řekl, že kategorii trestného činu vymezil jeho tehdejší nadřízený Václav Němec. „Kolegové, kteří zpracovávali záznam, se divili, proč vypadly trestné činy, které umožňují nasadit operativní techniku,“ vysvětloval dnes členům vyšetřovací komise důvod, proč nemohli policisté použít odposlechy.

„K překvalifikování trestného činu z vyššího řádu na nižší skutečně došlo. Že to ovlivnilo možnosti vyšetřování, je rovněž fakt, který je nezpochybnitelný,“ uvedl člen vyšetřovací komise Daniel Korte (TOP 09).

Role státního zastupitelství je stále nejasná, vyšetřování pokračuje

Policejní prohlídka na pražském magistrátu, kterou vyšetřovatelé naplánovali na březen 2010, byla na příkaz nadřízených o několik dní posunuta. Podle Oujezkého nebyl tehdejší ředitel magistrátu Martin Trnka při předávání příkazu nikterak překvapen a působil dojmem, jako by celou věc očekával. Bývalý policista je toho názoru, že to mohlo být způsobeno tím, že médii proběhla zpráva o rozhodnutí státního zastupitelství prohlídku zrušit.

Další bod vyšetřování, který u sněmovní komise budí podezření a Luboš Oujezký ho označil za „přinejmenším podivný“, je právě zásah státního zastupitelství, jež chtělo od policistů znát stav prověřování, přestože původní záznam zrušilo. „Role státní zástupkyně v celé kauze je velmi podivná a nerozumím jí. My jsem podali stížnost, dostali jsme odpověď od dohledové zástupkyně paní Hercegová, ale ta naše pochyby nikterak nerozptýlila,“ dodal Korte.

Policista Gejza Rakaš, který se Opencard zabývá v současnosti, uvedl, že vyšetřování stále pokračuje a je možné, že padnou další obvinění. Zatím policie v souvislosti s projektem obvinila pouze malou skupinu magistrátních úředníků. Více však nechtěl vyšetřovatel říct ani poslancům. „Jsou otevřené kauzy, o nichž nemůžu hovořit,“ uvedl. Odpovědnost někdejších radních a zastupitelů ale označil za politickou. Současně odmítl, že by policie odsunula prošetřování podezření z podvodu. O tom je přesvědčen poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Pravomocně nebyl odsouzen ještě nikdo

Soud v případě Opencard zatím nepravomocně odsoudil několik tehdejších úředníků, a to včetně muže, kterého Ondráček označil za spolupracovníka policie – Jiřího Chytila. Politici, kteří tehdy zasedali v městské radě v čele s Pavelm Bémem, vystupovali pouze jako svědci. V dalším vyšetřování v souvislosti s kartou opencard čelí obžalobě většina zatupitelů z pozdější městské rady, a to včetně primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (TOP 09).

Vyšetřovací sněmovní komise má podle Korteho v úmyslu vyslechnout ještě pár osob z řad policie, zejména nadřízené Oujezkého a Ondráčka. Samotné magistrátní politiky už si předvolat nehodlají.