Za pět vozů na vyprošťování pandurů dá armáda 191 milionů

Praha – Kdyby obrněný transportér Pandur II, který používá česká armáda, někde zapadl, přijede mu na pomoc vyprošťovací vůz, který se vojáci chystají nakoupit za 191 milionů korun. Ministerstvo obrany vypsalo koncem září zakázku na pořízení pěti vyprošťovacích vozidel. Armáda už v minulosti nákup takových vozidel zvažovala, chtěla jich však pořídit dvojnásobek a zaplatit trojnásobek.

Pětice nových vyprošťovacích vozidel má být použitelná v polních podmínkách i v průběhu bojů. „Jedná se o speciální těžká takzvaná vyprošťovací vozidla, která jsou určená k přímé logistické a technické podpoře jednotek armády České republiky vybavených kolovými obrněnými transportéry Pandur a ostatními druhy vojenské techniky,“ charakterizovala stroje Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Nabídku mohou potenciální dodavatelé předložit do 30. října. Předpokládaná hodnota zakázky činí 191 milionů korun. Nahrazuje nikdy neuskutečněný nákup vyprošťovacích tater, o kterém dříve ministerstvo obrany uvažovalo. Chtělo pořídit jedenáct těchto vozidel za 600 milionů korun od šternberského Vojenského opravárenského podniku. Cena byla kritizována jako přemrštěná. Podle Zechmeisterové nebyla tato zakázka v minulosti vůbec vyhlášena a počet pořizovaných vozidel byl nakonec přehodnocen.