Změny v zákoníku jdou daleko za „nutné opravy“, vzkazují soudci

Praha – Ministerstvo spravedlnosti se pustilo do změny občanského zákoníku až s přílišnou vervou – takový je názor řady odborníků včetně Soudcovské unie nebo advokátní komory. Pokud totiž současná novela klíčové normy projde, nebojí se profesní sdružení mluvit o konci právní jistoty. Z nutných oprav se prý nakonec sáhne k zásadnímu přepracování, které může přinést problémy. Soudcovská unie žádá vládu i parlament, aby rozsah změn přibrzdily. Podle ministerstva ale současný kodex úpravy potřebuje.

Jasné mezery v občanském zákoníku ze začátku viděli všichni. Místo zpřesnění přinesl spíše další nejistoty, a tak se resort za kvitování odborné veřejnosti pustil do nutných úprav: kupříkladu toho, zda má být při zákroku u zubaře nutný písemný souhlas, podobně jako třeba u tetování – právě to je totiž v řeči paragrafů „zásah do integrity člověka“. U stomatologa tomu tak ale není.

Stovky podobných případů zaměstnávaly právní teoretiky po celý rok. Zákoník má celkem 3 000 tisíce paragrafů. Ministerstvo dosud potvrdilo celkem 130 změn. Podle všeho u nich ale nezůstane. Právě před tím ale Soudcovská unie varuje. Nový občanský zákoník totiž platí teprve 9 měsíců, což je prý důvod, proč by se aspoň zatím neměl měnit víc, než je nezbytně nutné.

Tomáš Novosad, viceprezident Soudcovské unie: „Novela by měla odstranit opravdu jen ty zjevné vady. To, co je nyní předkládáno, tak rozhodně technická novela není.“


Právo
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE

Návrhy jdou totiž podle soudců mnohem dál. Pracovní verze novely občanského zákoníku má celkem 111 stran. Nejvíce by se úpravy měly dotknout vztahů mezi obchodníkem a spotřebitelem. Návrh totiž počítá s přísnějšími podmínkami pro internetové obchody i lepší ochranou zákazníků při telefonickém prodeji. Nově například smlouva uzavřená po telefonu nezačne platit, dokud ji zákazník nepotvrdí písemně. Dostane tak možnost v klidu promyslet nabídku, na kterou do sluchátka kývl. Třeba e-shopy budou muset zákazníka jasně upozornit, že kliknutím souhlasí s kupní smlouvou - třeba slovy „objednávka zavazující k platbě“.

To je jen několik změn, které někteří experti nevnímají příliš šťastně – jde podle nich o zbytečně razantní zákroky. Proti větším změnám jsou i advokáti. „Takto rozsáhlá novela bez předchozí hluboké analýzy (…) není žádoucí,“ zní stanovisko České advokátní komory. Podle ministerstva spravedlnosti je ale novela občanského zákoníku nezbytná. „Ten kodex byl nekvalitní. Byli opravdu mnozí lidé, kteří na to upozorňovali,“ vysvětloval před časem první náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.

Jak rozsáhlé změny resort plánuje, ale zatím není jasné. V plánu má ale hned dvě novely – v první, rychlé variantě chce nejdříve odstranit chyby. Koncepční varianta pak bude následovat. I ty nejdrobnější změny ale nezačnou platit dříve než za dva roky.