Policie zabavila v souvislosti s MUS dalších několik stovek milionů

Olomouc – Policistům se podařilo zabavit další část majetku v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle žalobce Petra Šeredy jde o dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje, nechtěl ale prozradit její jméno. Hodnota zabaveného majetku už tak přesahuje 1,6 miliardy korun. Rozsáhlou kauzu, která zaměstnává policii i žalobce několik let, se do konce roku ukončit nepodaří. Chybí ještě část důkazního materiálu ze zahraničí.

„Celková částka zajištěného majetku v této kauze je v této chvíli 1,65 miliardy korun. U dané společnosti se nám podařilo zabavit majetek v hodnotě několik set milionů korun,“ uvedl žalobce. Podle Šeredy by nyní bylo logické podat návrh i na konfiskaci majetku, pokud k tomu budou splněny podmínky.

Kromě peněz by se konfiskace mohla týkat i nemovitostí. Může jít například o luxusní dům obviněného Marka Čmejly ve středních Čechách. Podle katastru ho totiž zkolaudoval čtyři roky po privatizaci dolů. Policie obstavila šesti bývalým vlastníkům a manažerům společnosti majetek už na konci roku 2012. Vedly ji k tomu obavy, aby ho nepřepsali na příbuzné nebo nepřevedli do zahraničí. Podstatná část patřila miliardáři Luboši Měkotovi, který však loni zemřel. Malá část pak připadla jeho sestře.

V Česku skončí vyšetřování nejdříve příští rok

V Česku pětice mužů čelí trestnímu stíhání pro zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Viní je také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. 

Vyšetřování v Česku ale skončí až v příštím roce - chybějí některé klíčové dokumenty. „Stále nemáme vyřízeny všechny právní pomoci. Nyní by se měly provádět výslechy ještě ve Francii a v Itálii, což by snad mohlo být do konce října. Řadu dokumentů očekáváme ještě ze Švýcarska, ty se musí ještě přeložit a vyhodnotit. Spis tak na konci roku kompletní zřejmě nebude, přesune se do příštího roku,“ podotkl Šereda. Další dokumenty chtějí předložit i obvinění. „Máme například k dispozici znalecké posudky, které prokazují legálnost napadených transakcí,“ uvedla advokátka obviněných Karolína Zelenková.

Vedle bývalých manažerů dolů jsou od loňského podzimu v kauze stíháni také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela. Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS. 

Švýcarská  justice už má oproti Česku náskok. Právě před rokem tamní soud potrestal exmanažery MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého za podvody a praní špinavých peněz nepodmíněnými tresty vězení v rozmezí 16–52 měsíců. Muži však trvají na své nevině a proti verdiktu soudu se odvolali. Případ tak dostal na stůl spolkový nejvyšší soud v Lausanne. Podle některých advokátů by mohl termín jednání nařídit na druhou polovinu příštího roku. 

HISTORIE KAUZY MOSTECKÁ UHELNÁ:

 • Listopad 1993 - Spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina vznikla MUS. Část akcií firmy šla do kuponové privatizace, další část akcií stát rozdal městům a obcím. Státu zůstal zhruba 46procentní podíl. 
 • Květen 1998 - Stát ztratil kontrolu nad MUS. Doly ovládla neprůhledná společnost Appian Group, která skoupila dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy. 
 • 29. července 1999 - Vláda Miloše Zemana (ČSSD) prodala firmě Investenergy, resp. Appian Group zbylý státní podíl za 650 milionů korun.
 • 21. listopadu 2003 - Česká televize uvedla, že privatizaci MUS zkoumá protikorupční policie. Vyšetřovatelé prověřovali, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace. V létě 2008 byl případ odložen.
 • 11. března 2005 - Novým majitelem mosteckých dolů se stala Severočeská uhelná (SU), kterou ovládala čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS ve složení Antonín Koláček, Luboš Měkota, Vasil Bobela a Petr Pudil. Ti následně své podíly převedli na firmu Czech Coal N.V.
 • Červen 2005 - Švýcarská policie začala šetřit podezření, že z MUS byly nelegálně vyvedeny peníze, jež byly poté „vyprány“ právě ve Švýcarsku.
 • Červenec 2009 - Česká nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká oznámila, že na základě výsledků vyšetřování švýcarských orgánů nechala kauzu privatizace MUS znovu otevřít.
 • 24. října 2011 - Švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších machinací ve vztahu s MUS sedm lidí.
 • 13. listopadu 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že ČR ztratila možnost uplatnit v trestním řízení ve Švýcarsku nárok na náhradu škody. Švýcaři se předtím Česka opakovaně dotazovali, zda se chce k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana, české úřady ale včas nereagovaly. 
 • 5. června 2012 - Ministerstvo financí podalo jménem ČR trestní oznámení na šest bývalých manažerů MUS a rovněž uplatnilo nárok na náhradu škody.
 • 20. června 2012 - Česká policie oznámila, že začala stíhat Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pro podezření, že vyvedli ze společnosti 150 milionů dolarů a použili je na nákup akcií této firmy. K obvinění z trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku přibylo v říjnu ještě obvinění z podvodu při privatizaci.
 • 10. října 2013 - Švýcarský soud uznal vinnými Diviše, Koláčka, Čmejlu, Krause i Klimeckého z podvodů a praní špinavých peněz. Uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců a podmínečné pokuty. Belgičan De Groote, který Appian v minulosti v ČR reprezentoval, dostal pouze peněžitý trest. Stíhaný Luboš Měkota v březnu téhož roku zemřel.