Obviněná protokolářka se po nehodě zaštiťovala Pickem, ten o tom nic neví

Praha - Šéfka protokolu ministerstva obrany Štěpánka Nezmarová se dnes u soudu zpovídala z údajného najíždění na policistu při dubnové nehodě na Pražském hradě. Měla se prý zaštiťovat jménem poradce Miloše Zemana a exministra obrany Vlastimila Picka. Ten ale dnes u soudu prohlásil, že o tom nic neví. Žena vinu popírá, za násilí na úřední osobě jí hrozí až šest let vězení.

Protokolářka Štěpánka Nezmarová si 24. dubna 2014 jela zacvičit do tělocvičny Pražského hradu. V té době zde ale probíhal summit Východního partnerství, a tak ji policisté nemohli pustit. Dva dopravní policisté, kteří kvůli přijíždějícím delegacím řídili dopravu, dříve vypověděli, že na Nezmarovou gestikulovali, aby ulicí nejela. Nechtěla je ale prý poslechnout a pak jednoho z nich údajně tlačila zhruba metr. Namířil na ni prý zbraň a pak zastavila. Policisté tvrdí, že jim Nezmarová vyhrožovala svými známostmi a zaštiťovala se jménem Vlastimila Picka. 

Bývalý náčelník armádního generálního štábu Picek ale dnes při svědecké výpovědi před soudem řekl, že o tom nic neví. Před incidentem 24. dubna byl na Pohořelci nedaleko Hradu. Nezmarová mu volala telefonem a byla rozrušená. „Říkala, že měla nehodu a je to velké nedorozumění. Nevěděla, co se děje a snažila se to vysvětlit,“ řekl. Jeden ze zasahujících členů Vojenské policie ale uvedl, že Nezmarová tvrdila, že má schůzku s Pickem. Generál řekl, že podobné setkání v plánu nebylo. Picek na místě strávil zhruba čtvrt hodiny a pak odjel.

Soud také vyslechl dva kolegy Nezmarové z protokolu ministerstva kvůli ozdobné liště na jejím autě. Údajně měla být poškozená po střetu s policistou. Pracovníci ale shodně uvedli, že lišta byla pochroumaná již dříve. Příčinou bylo prý parkování v práci, kde je v garáži málo místa, a Nezmarová podle nich stála autem často nadoraz ke zdi. Uvedli také, že se jejich nadřízená mnohdy stávala terčem vtipů, při kterých si dělali legraci z jejích řidičských dovedností. Auto bylo údajně oťukané z více stran. „Měli jsme poznámky ve smyslu, kde zase parkovala,“ uvedl jeden z nich.

Obhájkyně Nezmarové, někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová, novinářům řekla, že rozpory ve výpovědích chce vyřešit až v závěrečné řeči. Není podle ní důležité, proč tam Nezmarová jela, ale že se kolem nevinné záležitosti seběhly policejní manévry a policista na ni prý zcela zbytečně tasil zbraň. Soud dnes vyslechl řadu policistů, kteří na místě zasahovali. Rozhodnutí zatím nepadlo. Soudkyně hlavní líčení odročila na listopad kvůli předvolání dalších svědků.