Důstojníci BIS musí na detektor lži – kvůli nahrávce z porady

Praha - Důstojníci ekonomického odboru BIS budou muset na detektor lži kvůli úniku informací. Podle Hospodářských novin jim to nařídil jejich ředitel Jiří Lang. Ten své podřízené podezírá, že před rokem vynesli interní informace z porady, na které se kontrarozvědka zabývala odposlechy lobbisty Janouška známými pod souslovím „Kolibřík–Mazánek“.

„Kolibříku“ a „Mazánku“ se oslovovali pražský primátor Pavel Bém a vlivný podnikatel Roman Janoušek; veřejnost se o jejich telefonátech, ve kterých jednali o mocenském rozdělení Prahy, dozvěděla v březnu 2012 na stránkách Mladé fronty Dnes. Za autora odposlechů bývala označovaná tuzemská kontrarozvědka, původ se ovšem nikdy oficiálně nepotvrdil.

Že za zaznamenáním hovorů mezi Bémem a Janouškem skutečně stála BIS, ovšem nasvědčuje další odposlechový únik – a tentokrát přímo z centrály kontrarozvědky. Týdeník Euro totiž letos přinesl informace o jednání špiček BIS, k němuž mělo dojít loni 1. listopadu, čili ve stejný den, kdy policie zatkla bývalého šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a bývalého důstojníka BIS a pozdějšího šéf analytika protikorupční policie Jana Petržílka.

Lang na nahrávce: Udělám vše pro to, aby byl Petržílek potrestán

Šéf tajné služby Lang na poradě důstojníkům ze čtvrtého, ekonomického odboru oznámil, že odposlechy Janouška a Béma předal Bártovi právě jejich bývalý kolega Petržílek. Od Bárty se pak měly dostat na veřejnost.

„Udělám všechno pro to, aby pan Petržílek byl co nejpřísněji potrestán…, protože práce desítek lidí, postavení služby, jméno České republiky, jméno v zahraničí zase dostává pořádnou ránu,“ prohlašuje na záznamu, který citovalo Euro; někdo z přítomných důstojníků si totiž z jednání pořídil audiozáznam.

Lang navíc velmi podrobně informoval o vyšetřování Petržílkova případu, a z jeho slov mělo být patrné, že on sám je tím, kdo vyšetřování řídí. Takový postup by ovšem byl protizákonný, protože vyšetřování spadá do koncepce inspekce BIS. Lang a jeho náměstek Petr Špaček se svým vystoupením mohli podle Eura navíc dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby nebo vyzrazení utajované informace.

Mluvčí BIS: Generál Lang nikdy žádné vyšetřování nevedl

Mluvčí BIS Jan Šubert to ale popírá. „Delikty našich lidí má na starosti inspekce BIS, která funguje jako policejní orgán a její vyšetřování vždycky dozoruje státní zástupce. Generál Lang nikdy jakékoli vyšetřování nevedl a do šetření inspekce nikdy nevstupoval,“ prohlásil. „Všechny činy, kroky, jednání inspekce i ředitele služby jsou vždycky v souladu se zákonem.“

Nyní chce Lang podle Hospodářských novin poslat své kolegy z ekonomického oddělení na detektor lži, aby zjistil, kdo jeho slova nahrával. Ředitel navíc podle Insideru použil nátlakovou metodu, ačkoli agenty k testu nesmí nutit. Na poradě koncem září měl všem oznámit, že o vyšetření na detektoru dobrovolně zažádají sami. A pokud neposlechnou, nechá je přeřadit na méně atraktivní práci.