Chirurg, který v Afghánistánu zachraňoval Lieskovana, dostal medaili

Praha – Hruď příslušníků českého polního chirurgického týmu, který působil v Afghánistánu, zdobí nově vyznamenání za službu v misi. V kábulské vojenské nemocnici pomáhali jak spojeneckým vojákům, tak místním obyvatelům. Tým českých lékařů byl v Afghánistánu také v době, kdy bojovníci Talibanu zaútočili na české vojáky. Velitel jednotky Martin Oberreiter oceněný Záslužným křížem ministra obrany patřil k těm, kdo se pokoušeli zachránit život Jaroslava Lieskovana.

„Byl to chlap jako hora. V podstatě byl nejblíže epicentru výbuchu, a přesto přežil, alespoň na nějakou dobu,“ vzpomínal pro Českou televizi oceněný chirurg. Když těžce zraněného českého vojáka přivezli na základnu Bagram, byl hned u jeho první operace. „Po příjezdu na oddělení emergency se posadil na lůžku, rozhlédl se, jestli je v nějakém nebezpečí, viděl tam lékařský personál a hned upadl do bezvědomí,“ popisuje podplukovník Oberreiter.

Jaroslav Lieskovan dostal jenom v Afghánistánu při transfúzích přes 100 litrů krve, což vojenští lékaři označují za světový unikát. Nakonec však po převozu do Vojenské nemocnice v pražských Střešovicích těžkým zraněním podlehl.

Spolu s Martinem Oberreiterem dostalo ocenění dalších 12 lékařů a sester a dva vojenští pozorovatelé mise OSN UNAMA. Medaile jim předal náčelník generálního štábu Petr Pavel, který všem vojákům za jejich misi poděkoval.

Česká jednotka svou čtyřměsíční misi zahájila ještě pod francouzským velením, posléze nemocnici převzali Američané. Podle Oberreitera byl jejich přístup k fungování zařízení odlišný. Například přestali v nemocnici ošetřovat místní obyvatele, jak tomu bylo do té doby. Ti se tak v druhé části mise na sál k českým doktorům dostali pouze ve výjimečných případech.

Předtím ale bylo podle zdravotní sestry Petry Kubalové afghánských pacientů hodně, chirurgické zákroky prováděli někdy i několikrát za den. „Převážně to byla zranění dětí, popáleniny, matky s dětmi, poranění šrapnely nebo střelná poranění,“ poznamenala. Podle ní se v týmu sešly skvělé osobnosti, které se navzájem podporovaly ve stresových situacích.