Reportéři ČT: Armádní cvičiště v rukou developera, a to bez výběrového řízení
Praha - Podezřelé obchody ministerstva obrany, zdá se, jsou u českých novinářů velmi oblíbeným tématem. Dalšímu podezřelému obchodu resortu obrany se dostali na stopu Reportéři ČT. Tentokrát jde o prodej cvičiště v Hradci Králové. Bytový developer - společnost IPB Real/ORCO tyto pozemky získala přes firmu Petrof, která na ně coby vlastník sousedních ploch měla předkupní právo. V tomto případě ale sehrála roli nastrčeného prostředníka. Od IPB Real/ORCO dokonce dostala zaplaceno dřív, než sama pozemky od ministerstva obrany koupila a pro konečného majitele snížila jejich pořizovací cenu.
Na bývalé armádní cvičiště v lokalitě Plachta na jihovýchodě Hradce Králové vypsalo ministerstvo obrany v roce 2006 výběrové řízení, do kterého se přihlásilo deset zájemců. Nejvyšší nabídku dal Martin Junek, nicméně poté bylo výběrové řízení zrušeno. "Řízení bylo pozastaveno kvůli nějakým nejasnostem, a potom mi přišel dopis o prodeji přímém, nevím o tom nic dalšího," to jediné k tomu sdělil Martin Junek. Podle ředitele pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva Josefa Lachmana byl důvod prostý: "Důvodem zrušení byla možnost prodeje, tedy přímého prodeje jednomu z vlastníků sousedních pozemků za cenu vyšší, než byla dosažena ve výběrovém řízení."
Dva dny po podpisu jdou pozemky dál....
A tak 3. ledna 2007 pozemky koupila společnost Petrof za 42 milionů 220 tisíc korun. Jenže cena byla jen o deset tisíc korun vyšší než u Martina Junka, kterého o zrušení výběrového řízení ministerstvo informovalo až po tomto prodeji. Pouhé dva dny po podpisu smlouvy prodává Petrof pozemky dál společnosti IPB Real/Orco za 44 milionů 460 tisíc korun. Pozemky ministerstva obrany tak získává komerční developer, který neměl předkupní právo a musel by tedy jít do výběrového řízení, neboť jinak by na přímý nákup státního majetku neměl právo. Ministerstvo bohužel tento prodej nezaregistrovalo.
Petrof přiznává, že obchod zprostředkoval
Další podivnou věcí je, že společnost Petrof dostala od IPB Real/ORCO zaplaceno ještě dříve, než sama zaplatila ministerstvu, a to tři měsíce před skutečným prodejem. Mluvčí společnosti IPB Real/ORCO nehodlá hodnotit, zda firma Petrof byla nebo nebyla prostředníkem. Petrof ale roli prostředníka přiznává. "Jednalo se o obchodní případ, ve kterém jsme za účelem výdělku zaujali pozici zprostředkovatele. Vzhledem k tomu, že jsme soukromá firma, nevidím důvod k poskytování informací vztahujících se k tomuto tématu," dodává jednatelka Petrof s. r. o. Zuzana Ceralová – Petrofová.
Ministerstvo obrany navíc udělalo právní chybu, když si nepožádalo o schvalovací doložku ministerstvo životního prostředí. Územím totiž prochází ochranné pásmo přírodní památky. Ministerstvo životního prostředí teď chce nechat soudně přezkoumat, zda je s takovou chybou prodej pozemků vůbec platný. Další podrobnosti celé kauzy nabídneme v pondělí v pořadu Reportéři ČT ve 21:25 na jedničce.
Hlavní zprávy
-
Video16leté vězení za zamoření azbestem aktualizováno před 1 hodinou Turín - Soud v italském Turíně odsoudil dva bývalé šéfy firmy Eternit na 16 let vězení. Obžaloba je vinila ze smrtí více než 2 000 lidí. Společnost, která se zabývá výrobou ... -
CASA mohou nad Českem znovu létat v plném rozsahu vydáno před 2 hodinami Praha – Poté, co byl v říjnu zakázán provoz letadel CASA kvůli poruše jednoho z nich, dnes náčelník generálního štábu Vlastimil Picek jejich lety obnovil v plném rozsahu. -
VideoBombové útoky na izraelské ambasády v Indii a Gruzii aktualizováno před 2 hodinami Dillí/Tbilisi – Izraelské ambasády v Gruzii a Indii se staly terčem bombového útoku. Zatímco policisté v gruzínském Tbilisi nastraženou bombu zneškodnili, v indickém Dillí vybuchla. -
VideoK iniciativě proti reformě vysokých škol se připojují osobnosti vydáno před 2 hodinami Praha - Proti chystané reformě univerzit vznikla nová Iniciativa za svobodné vysoké školy. Studentům a akademikům vadí zasahování do ...
Další v rubrice
-
před 2 hodinami Nemanželské děti tvoří v ČR už dvě pětiny narozených
-
před 3 hodinami Němečtí policisté budou dál kontrolovat česká auta
-
Videopřed 3 hodinami Policie obvinila 15 žen kvůli podpoře neonacistického hnutí RWU
-
před 3 hodinami Další protesty lékařů? Heger zatím krizový scénář nemá
Nejčtenější v rubrice
- 11. 2. 2012 19:22 Průzkum pro ČT: Favority prezidentské volby jsou Fischer a Švejnar
- 11. 2. 2012 16:41 Masky a slogany opět v ulicích - pozastavení ACTA odpůrcům nestačí
- 12. 2. 2012 19:07 Teplotní rekordy padly na 75 stanicích, absolutní odolal
- 11. 2. 2012 19:01 Namrzlé silnice a popraskané koleje uvozují rekordní mráz
- 12. 2. 2012 19:50 Vězeňská služba si přeje pro vězně zvěřinu
- 13. 2. 2012 11:12 Průzkum: Na dveře sněmovny klepou lidovci, zemanovci i zelení



