Skandál na ministerstvu obrany znovu rozdmýchává spory v koalici
Praha - Kriminální kauza kolem údajné provize za minomety vyvolala další koaliční roztržku. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se totiž ostře ohradil proti slovům premiéra Petra Nečase (ODS), že korupční chobotnice vznikla na ministerstvu obrany už v polovině devadesátých let. Právě tehdy totiž na ministerstvu dlouhodobě jako náměstek působil Kalousek. Ten si ovšem útok nenechal líbit: "V polovině devadesátých letech byli na obraně dva náměstci: Petr Nečas a Miroslav Kalousek. Protože já jsem s Jindrou a Kopřivou nespolupracoval, nemohl myslet nikoho jiného než sebe," uvedl Kalousek.
Odvolaný náměstek Jaroslav Kopřiva podle Mladé fronty Dnes vyjednával provize za stamilionovu zakázku na nákup minometů. Ministerstvo obrany se mělo vyhnout výběrovému řízení tím, že by tendr vypsalo spolu se Slovenskem. Zakázku by pak přidělilo domluvenému zájemci a provize se měly vyúčtovat bokem. Josef Jindra pak měl být Kopřivův lobbista. Petr Nečas ovšem narážky Kalouska odmítl s tím, že působil na ministerstvu jen deset měsíců.
Skandál přitom vyvolává i další otázky, třeba proč ho odhalili novináři a ne vojenská policie nebo zpravodajská služba. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška ale jeho resort žádný podobný nákup neplánoval, tudíž ani jedna složka neměla co sledovat a prověřovat. Před rokem, ještě za ministra Martina Bartáka, přitom zrušila vojenská policie odbor, který se zabýval právě bojem proti korupci.
Skandálem se bude zítra také zabývat prezident Václav Klaus. Na páteční ráno si už dřív pozval ministra obrany Alexandra Vondru.
Také výroční zpráva vojenské tajné služby za loňský rok se věnuje boji proti korupci jen obecně. Postupně klesá i počet informací, které služba zpracovávala: ještě před pěti lety jich bylo 70, loni už jen 21. Podle mluvčího Jana Pejška sice možná klesá jejich počet, nikoli ale kvalita práce tajné služby.
Sobotka: Odpovědnost za Kopřivu má přijmout vedení TOP 09
Skandálu už se chopila i opozice, úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga i místopředsedu Miroslava Kalouska, aby veřejnosti skandál okolo nákupu minometů vysvětlili a přihlásili se k odpovědnosti za působení Kopřivy na ministerstvu. Sobotka poukázal i na to, že v TOP 09 působí někdejší lidovecká ministryně obrany Vlasta Parkanová.
Pavel Severa (TOP 09), kterého Kopřiva na tajných nahrávkách jmenoval jako svého případného nástupce na ministerstvu, se od skandálu distancoval. Požádal také Schwarzenberga a Kalouska, aby odložili proces jeho jmenování do funkce generálního sekretáře strany až do té doby, než bude celá záležitost uspokojivě vysvětlena. Severa v tiskovém prohlášení zdůraznil, že nikdo není schopen účinně zabránit tomu, aby se lobbisté zmiňovali v soukromých rozhovorech o jeho jméně, pokud tím chtějí dodat váhy svým schopnostem.
Hlavní zprávy
-
VideoRath je ve vazbě, na postu hejtmana i v ČSSD skončil aktualizováno 16. 5. 2012 22:20 Praha – Soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem dnes poslal Davida Ratha do vazby. Soudce se obával toho, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl ... -
VideoMusíme zlepšit čerpání peněz, plánuje nový šéf ŘSD aktualizováno 16. 5. 2012 19:50 Praha - Prioritou nového šéfa ŘSD Davida Čermáka je čerpání peněz ze státního rozpočtu a operačního programu EU Doprava. Zlepšit se prý také musí přístup zaměstnanců při ... -
Odborník našel chyby i v maturitním testu z fyziky vydáno 16. 5. 2012 19:55 Praha - Závažné chyby nejméně ve dvou úlohách byly údajně i v maturitním testu z fyziky. S tvrzením přišel učitel fyziky z prestižního pražského gymnázia PORG Pavel Böhm, který ... -
VideoMinipivovarů přibývá, nedostává se jim ale sládků vydáno 16. 5. 2012 21:41 Ostrava – Minipivovarů stále přibývá a nabídka je řádně opřena o vysokou poptávka po originálních pivech. Lidé do minipivovarů jezdí zdaleka. Rozvoj by mohl být i bouřlivější, ...
Další v rubrice
-
Video16. 5. 2012 18:15 Policie musí znovu prověřit zákázky ČEZu pro Škodu Plzeň
-
Video16. 5. 2012 17:30 Kytičkou proti rakovině - letos proti nádoru ledvin
-
Video16. 5. 2012 17:05 Ombudsman: Sociální reforma uvrhla mnohé lidi do chudoby
-
Video16. 5. 2012 16:19 Rathův stranický šéf převzal žádost o vydání, rozhodne se v úterý
Nejčtenější v rubrice
- 15. 5. 2012 20:04 Rath si vyslechl obvinění z převzetí několikamilionového úplatku
- 16. 5. 2012 11:43 Třicet milionů zřejmě měla u sebe ředitelka kladenské nemocnice
- 16. 5. 2012 22:20 Rath je ve vazbě, na postu hejtmana i v ČSSD skončil
- 15. 5. 2012 23:10 Rath v hledáčku policie: Jde o politický akt, nebo dokonalou práci policie?
- 15. 5. 2012 19:00 Paroubek: Talentovaný Rath se stal součástí korupčního systému ČSSD
- 15. 5. 2012 19:45 Státní zástupkyně: Rath měl u sebe sedm milionů


