Američané zahájili v Iráku rozsáhlou ofenzivu proti Al-Káidě

Bagdád - Americká armáda s podporou iráckých jednotek dnes v Iráku zahájila rozsáhlou ofenzivu proti irácké odnoži teroristické organizace Al-Káida. Operace pod názvem Phantom Phoenix, která je zaměřena především na severoiráckou provincii Dijála jako na baštu ozbrojenců Al-Káidy, se účastní zhruba 1600 amerických vojáků, oznámily agentury Reuters a AFP.

„Za těsné spolupráce s iráckými bezpečnostními silami budeme provádět sérii operací s cílem pronásledovat a neutralizovat zbývající ozbrojence Al-Káidy a další extremisty,“ citovaly agentury z prohlášení americké armády.

Jedné z dílčích operací ofenzivy nesoucí název Železná žeň se severně od Mukdadíje zúčastní na 640 příslušníků americké pěchoty. Jejich úkolem bude vyčistit tento region zvaný „koš bolesti“ od zhruba 200 bojovníků Al-Káidy, z nichž 50 až 75 se zřejmě pokusí postavit na odpor, řekl novinářům v Bákubě plukovník Brad Coffey.

Americká armáda tvrdí, že irácká Al-Káida utrpěla vážné škody, má prý ale stále kapacitu provádět takzvané „okázalé“ útoky s mnoha oběťmi.

Intenzivní operace americké armády proti Al-Káidě ve druhé polovině loňského roku vyhnaly povstalecké bojovníky z Bagdádu a připravily je o bezpečná útočiště v okolních městech. Bojovníci Al-Káidy se přemístili na sever mimo jiné do provincií Ninive a Saláhaddín a stále ještě operují ve městě Bákubá, které je správním střediskem provincie Dijála, a také jižně od Bagdádu.

Prvořadým terčem ozbrojenců Al-Káidy se v současnosti stávají skupiny sunnitských bojovníků podporovaných americkou armádou, které jsou známy jako „výbory probuzení“. Sdružují většinou sunnity, kteří se obrátili proti Al-Káidě kvůli jejímu radikálnímu islamismu a teroristickým akcím nevyjímajícím ani civilisty. Působení těchto dobrovolných sunnitských milicí se připisuje až šedesátiprocentní pokles násilností v Iráku od loňského června.