Klaus v Egyptě podpoří české podnikatele a zahájil archeologickou výstavu

Káhira - Podpora českých podnikatelských projektů, především v oblasti průmyslu a cestovního ruchu, je hlavním cílem třídenní návštěvy českého prezidenta Václava Klause v Egyptě. Klaus se dnes v Káhiře sešel mimo jiné se svým protějškem Husním Mubarakem a večer zahájil výstavu věnovanou půlstoletí průzkumů českých archeologů v Egyptě.

S Mubarakem Klaus hovořil o mezinárodních otázkách, především o problémech blízkovýchodního regionu. Na programu měl dnes i schůzku s egyptským premiérem Ahmadem Nazífem a generálním tajemníkem Ligy arabských států Amrem Músou, večer se zúčastní slavnostního představení nového modelu vozu Škoda Fabia Combi.

S Nazífem Klaus jednal především o posílení vztahů v oblasti cestovního ruchu, ale i o společných ekologických projektech. Při této příležitosti došlo k podpisu dvou smluv - memoranda o spolupráci mezi českým ministerstvem pro místní rozvoj a egyptským ministerstvem cestovního ruchu a smlouvy o společných projektech v oblasti životního prostředí.

V úterý bude mít Klaus na společném ekonomickém fóru obou zemí přednášku o české transformaci, ve středu spolu s manželkou Livií navštíví Alexandrii. Poté se prezidentský pár vrátí do Česka.

Výzkum českých archeologů v Egyptě má dlouhou tradici a dobrou pověst. Zmíněná výstava představuje objevy z výzkumů v Abúsíru. Češi tam zkoumají pyramidové pohřebiště králů a členů královské rodiny z doby V. dynastie, pohřebiště velmožů z doby Staré říše a pohřebiště z pozdní doby s velkými šachtovými hrobovými komplexy.

Českým vědcům se za 50 let, které letos uplynou od založení Československého egyptologického ústavu na Univerzitě Karlově, podařilo dosáhnout řady jedinečných objevů. K nejznámějším patří odkrytí nekropole v Abúsíru či objev šachtového hrobu „správce paláců a kněze předčitatele“ Iufaa. Pozornost vzbudilo i loňské odhalení hrobky kněze Inpunefera. Českoslovenští vědci se už v 60. letech podíleli také na záchranné akci UNESCO v Núbii.

Jde o první návštěvu hlavy českého státu v Egyptě, který je považován za regionální velmoc Blízkého východu. Mubarak přijel do Prahy v roce 1994. Václav Klaus navštívil zemi na Nilu o rok později - tehdy v roli premiéra.

Česká republika, která má tradičně dobré vztahy s Izraelem i jeho arabskými sousedy, si přeje větší angažovanost Evropské unie při snahách o mírové uspořádání na Blízkém východě. Premiér Mirek Topolánek při nedávné návštěvě Jeruzaléma řekl, že aktivnější role sedmadvacítky v mírovém procesu bude i jedním z úkolů blížícího se předsednictví Prahy v EU.

Datum Klausovy návštěvy je ale citlivé - v zemi se demostruje proti drahotě a v úterý se navíc konají místní volby, kritizované opozičním Muslimským bratrstvem. To vznáší obvinění, že ve většině obvodů mohou kandidovat jen přívrženci vlády, a chce hlasování bojkotovat.