Dcera byla 24 let ve sklepě vězněna vlastním otcem

Vídeň - Dlouhých 24 let věznil a zneužíval třiasedmdesátiletý otec svou nyní dvaačtyřicetiletou dceru ve sklepě domu blízko dolnorakouského města Amstettenu. Žena zde také porodila dohromady sedm dětí. Některé z nich se pravděpodobně ještě nikdy nedostaly ven.

Podezřelý byl podle sdělení policie zadržen, nalezena byla i zneužívaná žena, která je nyní v péči psychiatrů. Rakušanka byla dlouho považována za pohřešovanou a pátral po ní dokonce Interpol. Policie však spíše předpokládala, že je v zajetí nějaké sekty.

Vězněná a zneužívaná žena porodila sedm dětí. Devatenáctiletá dcera byla v polovině dubna dopravena svým dědečkem a zároveň otcem v bezvědomí do nemocnice v Amstettenu a dosud je zde na oddělení intenzivní péče ve velmi vážném stavu. Lékaři požadovali, aby byla vyšetřena i její matka, což nakonec vedlo k vysvobození týrané ženy.

„Ta žena je poznamenaná nepředstavitelným životem. Má bílý obličej a úplně bílé vlasy, je podvyživená. Když začala vypovídat, policisté nevěřili, že je něco takového vůbec možné,“ uvedl ředitel dolnorakouské kriminální policie Franz Polzer.

Podle výpovědi, kterou vězněná Rakušanka poskytla, byla svým otcem zneužívána už od svých jedenácti let. V srpnu 1984 ji otec omámil a spoutal ve sklepě. Jednou porodila dvojčata, jedno z nich však kvůli nedostatečné péči zemřelo. Muž pak údajně mrtvolku spálil.

Tři ze zbylých šesti dětí, tří chlapců a tří děvčat, kterým je od pěti do dvaceti let, nebyly nikdy úředně hlášeny a nechodily do školy. Celý svůj dosavadní život pravděpodobně strávily ve sklepě. Ostatní děti pak byly vydávány za adoptované nebo přijaté do opatrování od příbuzných.

Podobný případ se v Rakousku neudál poprvé. Před necelými dvěma lety vzbudil celosvětový rozruch příběh Nataschi Kampuschové, která byla ve svých deseti letech unesena ve Vídni a až po více než osmi letech věznění se jí podařilo ze zajetí únosce uprchnout.