Izraelskou vládní stranu Vpřed zřejmě povede Livniová

Jeruzalém - Novou předsedkyní nejsilnější izraelské vládní strany Vpřed (Kadima) se dnes zřejmě stala šéfka izraelské diplomacie Cipi Livniová. Vyplývá to z průzkumů získaných při odchodu z volebních místností. Nejen v této funkci, ale s největší pravděpodobností i na postu premiéra nahradí Ehuda Olmerta, který čelí obviněním z korupce.

Podle průzkumů zveřejněných několik minut před uzavřením volebních místností počet hlasů odevzdaných Livniové pohodlně přesáhl hranici 40 procent potřebných pro to, aby se nemuselo konat druhé kolo primárek.

Hlas jí podle odhadů dalo mezi 47 a 49 procenty z přibližně 74 tisíc členů strany Vpřed. Její hlavní rival, ministr dopravy a bývalý náčelník generálního štábu Šaul Mofaz získal asi 37 procent hlasů.

Livniová je označována za pragmatičku, která chce pokračovat v mírových jednáních s Palestinci. Výsledek dnešních primárek by proto podle expertů mohl rozhodnout i o budoucnosti blízkovýchodního mírového procesu.

Mofaz platí naopak za zastánce tvrdé linie, požadujícího od Palestinců splnění řady podmínek, dříve než bude možné uzavřít konečnou mírovou dohodu. Je údajně také více nakloněn nařídit vojenskou akci v dobách krizí.

Izraelská média dnes informovala, že Olmert podá demisi pravděpodobně až počátkem října, zatímco až dosud se počítalo s jeho odstoupením okamžitě po primárkách. Jeho nástupce má na vytvoření vlády 42 dnů. V případě, že se mu vládu nepodaří sestavit, čekají Izrael předčasné volby.

Kandidáti na pžředsedu strany Kadima
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24