Před boji v Pákistánu prý uprchlo skoro 200 000 lidí

Islámábád - Podle OSN uteklo před boji mezi pákistánskou armádou a oddíly Talibanu a Al-Káidy z domovů 190 000 lidí. Pákistánský úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) má informace, že přes 168 000 lidí uprchlo z pákistánského pohraničí do jiných částí země a na 20 000 osob se uchýlilo do východoafghánské provincie Kunar. Podle pákistánské armády v bojích zahynulo přes 1000 islámských radikálů.

Většina uprchlíků prý spoléhá na pomoc rodin, které jim podaly pomocnou ruku, pro zbytek UNHCR postavil v Pákistánu několik utečeneckých táborů.

Boje se soustřeďují na oblast Badžaur na kmenových územích. Kromě Pákistánců tam žije také asi 50 000 Afghánců, kteří dostali ultimátum vystěhovat se do Afghánistánu do 11. října. UNHCR ale zatím nezaznamenal větší pohyb afghánských rodin směrem na západ.

Pákistánské úřady podezírají hlavně tyto klany z toho, že poskytují zázemí radikálům, jež se v pohraničí připravují na akce v Afghánistánu i v Pákistánu. Vláda pohrozila, že jestliže se rodiny nevystěhují, budou jejich domy zbourány.