Dlouhá a smutná noc v republikánském táboře

Phoenix - V táboře republikána Johna McCaina zavládl smutek. Zatímco v Chicagu se ještě v sedm hodin ráno SEČ slavilo, v Phoenixu bylo pusto a prázdno. V hlavním štábu kampaně, v hotelu Biltmore, jen několik lidí balilo věci. Očekávala se dlouhá a vyrovnaná volební noc, ale hned zpočátku začalo být jasné, že John McCain nemá šanci vyhrát. Ohňostroj, který byl připraven pro případ opačného výsledku, tak zůstal neodpálený.

To vedlo k depresi většiny republikánů, což potvrdil i zpravodaj ČT ve Spojených státech Martin Řezníček. Příznivci Johna McCaina se nechtěli smířit s porážkou svého kandidáta, který nota bene v jejich státě - Arizoně - vyhrál. Právě ji zastupuje více než dvacet let v Senátu.

Příčiny porážky zkušeného politika a váženého veterána z války ve Vietnamu spočívají podle odborníků v nedostatečně rozdílném programu vzhledem k nynější politice prezidenta Bushe. Svou roli hrály i nesrovnatelně menší finanční prostředky na republikánskou kampaň. McCain se podle mnohých nechal zbytečně vyprovokovat k přílíš negativnímu vedení kampaně vůči Obamovi. Kritické názory se objevili již s nominováním aljašské guvernérky Palinové do funkce viceprezidentky.

Republikáni v šoku prohlašovali, že volební den je smutný den pro Ameriku a že nevědí, co s nimi bude dál, v „demokratických“ Spojených státech. Nálada se pak změnila v momentu, kdy John McCain pronesl svůj velice smířlivý projev, ve kterém uznal svoji porážku.

John McCain:

„Byla to moje chyba, ne vaše.“

„Došli jsme na konec dlouhé cesty. Americký lid se vyslovil a vyslovil se jasně,“ prohlásil McCain před svými přívrženci a poblahopřál Obamovi, že „byl zvolen prezidentem země, kterou oba milujeme.“

John McCain nabídl Baracku Obamovi pomocnou ruku při řešení finanční a hospodářské krize. Poté se sešel s hrstkou svých příznivců a také se svou kandidátkou na post viceprezidenta Sarah Palinovou, které poděkoval.