Politolog: Obama radar nezruší

Praha – Nová americká administrativa v čele s Barackem Obamou neprovede příliš razantní změny ve vojenské politice. Bude tak pokračovat výstavba tzv. protiraketového štítu, do kterého patří i plánovaný radar v Brdech. České televizi to řekl ředitel Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity Břetislav Dančák. Ačkoli demokraté obvykle snižují armádní rozpočet, nelze očekávat, že zruší dlouhodobě připravované projekty, mezi které právě český radar patří.

„Barack Obama se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že protiraketová obrana je důležitá pro zajištění obranyschopnosti Spojených států a spojenců,“ uvedl Dančák.

Jak se všeobecně vyprofiluje americká zahraniční politika po nástupu Baracka Obamy do prezidentské funkce, není zcela jasné, míní politolog Břetislav Dančák. Demokratický kandidát na prezidenta Spojených států se totiž během předvolební kampaně soustředil na vnitrostátní témata a jeho budoucí zahraničněpolitické směřování není příliš zřejmé.

Evropské státy očekávají, že s nimi bude nová washingtonská administrativa více spolupracovat. „Jak dalece se podaří tato očekávání naplnit na straně Bílého domu, je samozřejmě otázkou. Hlavní slogan, se kterým Barack Obama šel do voleb a díky kterému – si myslím – také vyhrál, byla změna. Uvidíme, jak dalece se tato změna projeví v zahraniční politice,“ řekl Dančák.

Dodal, že vzhledem k tomu, že Spojené státy mají své závazky a zodpovědnost z minulosti, Obama bude muset svoji politiku přizpůsobit situaci ve světě. Politolog předpokládá, že díky většímu zájmu o vnitrostátní témata, bude Obamova administrativa požadovat, aby Evropa nesla za světové dění větší odpovědnost. „To by mohla být změna, kterou nevím, jestli jsou ochotni evropští spojenci akceptovat,“ uvedl Dančák.