Obamovi pogratuloval k vítězství ve volbách i Ahmadínežád

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes pogratuloval k volebnímu vítězství nově zvolenému prezidentovi USA Baracku Obamovi. Informovala o tom íránská státní tisková agentura IRNA. Podle agentury AP je to poprvé od íránské revoluce v roce 1979, co nejvyšší představitel Íránu pogratuloval nově zvolenému americkému prezidentovi.

Ahmadínežád uvedl, že doufá, že Obama dá přednost skutečným zájmům Američanů před „nenasytnými požadavky egoistické menšiny“.

Mahmúd Ahmadínežád:

„Gratuluji vám, že se vám povedlo získat ve volbách většinu hlasů.“

Íránský prezident už letos v září při cestě do sídla OSN v New Yorku vyjádřil naději, že příští americký prezident přispěje ke zlepšení dlouhodobě napjatých vztahů mezi USA a Íránem. 

USA a Írán neudržují diplomatické styky od roku 1980. USA také vedou Írán na seznamu zemí podporujících terorismus.

Příští týden se s Obamou sejde Bush

Dosluhující americký prezident George W. Bush prohlásil, že se s Barackem Obamou sejde v pondělí, aby spolu projednali témata jako je finanční krize nebo válka v Iráku. Bush také vedle blahopřání k vítězství vyjádřil očekávání, že si s Obamou hladce předají vládu. Barack Obama je do Bílého domu pozván i se svou ženou Michelle.

Proces předávání moci se potají připravuje už asi rok. Úkolem pracovní skupiny pro období předávání moci (anglicky Transition Team) je co nejlépe se seznámit se stavem a aktuální problematikou nejvyšších státních úřadů a připravit se na plynulé převzetí odpovědnosti za jejich chod, včetně výběru kandidátů na vládní posty a vyškolení nových vysokých úředníků. Tým také připravuje vládní agendu a prezidentův program na prvních 100 dnů vlády.

V pátek také proběhne první tisková konference Baracka Obamy od jeho vítězství. Ještě předtím se Obama setká v Chicagu se svými předními poradci. Schůzka přichází v době, kdy příští prezident Spojených států začíná sestavovat svůj budoucí kabinet. Po schůzce by měl na tiskové konferenci promluvit s novináři. Obecně se ale neočekává, že by Obama už v pátek oznámil konkrétní složení své vlády.