Rusko je autoritářským státem, tvrdí zakladatel Jabloka

Praha – Rusko je autoritářským státem, nikoli demokracií. Na pražském Foru 2000 to řekl ruský politik a ekonom Grigorij Javlinskij. Podle zakladatele opoziční strany Jabloko drží veškerou politickou moc v Rusku bývalý prezident a současný premiér Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv je jen nastrčenou loutkou plnící Putinovy rozkazy.

Javlinskij přesto doufá, že se Rusko nakonec demokratickým státem stane. „Bude to dlouhodobý proces. Za deset či patnáct let se Rusko stane skutečně demokratickou evropskou zemí,“ řekl Javlinskij v rozhovoru pro Českou televizi.

Ve vedení Jabloka působil Javlinskij 15 let, do června 2008. Svého nástupce Sergeje Mitrochina chválí: „Za poslední rok a půl úspěšně provádí liberálně-demokratickou politiku naší strany, navrhuje sociální a politické reformy a trvá na tom, že se Rusko musí stát demokracií.“

Podle Javlinského škodí ruské opozici její přílišná roztříštěnost a neschopnost spolupracovat. „V Rusku existuje mnoho typů opozice – levicová, nacionalistická, pravicová, ale také demokratická. Demokratická opozice je v současné době ve velice složité situaci. Fungujeme v podmínkách autoritářského systému, který velice tvrdě ovládá sdělovací prostředky, financování i veškerý svobodný občanský život v Rusku. Za těchto podmínek děláme všechno, co se dá. Je to ale velice složitá a dlouhá cesta.“

Grigorij Javlinskij

0Javlinskij je díky svým liberálním ekonomickým názorům mnohem oblíbenější v západní Evropě a ve Spojených státech než na domácí půdě. V nejvyšších patrech ruské politiky se jeho jméno skloňovalo několikrát. V roce 1992 mu nabídl Boris Jelcin křeslo předsedy vlády. Post nakonec nezískal. Od roku 1993 byl 10 let poslancem ruské dumy. K největším politickým úspěchům Javlinského patří kandidatura na post prezidenta Ruské federace v roce 1996, kdy ho podpořilo více než 5 milionů voličů.

Své názory na ruské hospodářství představil v knize Perspektivy Ruska. Současnou ruskou ekonomiku označuje termínem periferní kapitalismus a neváhá ho srovnávat se situací v zemích třetího světa.

Grigorij Javlinskij
Grigorij Javlinskij