Násilí v Iráku si za 4 roky vyžádalo 85 tisíc životů

Bagdád - Od roku 2004 až do loňska bylo v Iráku při pumových útocích, bojích, mimosoudních popravách a jiných násilnostech zabito 85 tisíc lidí. Ve své nové zprávě to uvádí irácké ministerstvo pro lidská práva. Jeho statistika vychází z úmrtních listů, které v daném období vystavilo ministerstvo zdravotnictví. Skutečný počet obětí zahrnující i nezdokumentované případy ale může být mnohem vyšší. Tomu nasvědčují i statistiky projektu Iraq Body Count, podle jehož čísel v zemi od roku 2003 zahynulo přes sto tisíc civilistů.

Vládní bilanční zpráva pokrývá období po invazi koaličních vojsk, která v roce 2003 svrhla bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Údaj o obětech se týká civilistů, vojáků i policistů, ale nikoli amerických vojáků a povstalců, ať iráckých nebo zahraničních.   

Za poslední čtyři roky konfliktu přišlo o život 85 694 Iráčanů a 147 195 lidí bylo zraněno. Mezi mrtvými je 1279 dětí a 2334 žen. I když letošní srpen byl vůbec nejklidnější měsíc s nejnižší bilancí obětí od roku 2003, zprávy o útocích z Iráku stále přicházejí. Dnes například při přepadu několika zlatníků na tržišti v severním Bagdádu ozbrojení lupiči zabili sedm lidí a deset osob zranili.