Čínský soud vynesl za nepokoje v Urumči dalších šest trestů smrti

Peking/Urumči - Čínský soud dnes vynesl za letošní nepokoje Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang dalších šest trestů smrti. Za násilnosti, které si v létě vyžádaly nejméně 200 obětí, tak bylo celkem odsouzeno k smrti již dvanáct lidí. Další tři obžalovaní dnes byli odsouzeni na doživotí. Oznámila to agentura Nová Čína.

V pondělí bylo v hlavním městě ujgurské provincie Urumči odsouzeno k smrti šest osob a jedna k doživotí. Minulý měsíc Čína oznámila, že v souvislosti s nejhoršími etnicky motivovanými nepokoji, jaké Ujgurskou autonomní oblast za několik posledních desetiletí postihly, bylo vzneseno jednadvacet obvinění z vraždy, žhářství, loupeže a poškozování majetku.

Nepokoje v Urumči vypukly 5. července. Původní obyvatelé oblasti Ujgurové vyšli do ulic a začali napadat etnické Číňany (Chany), kteří si o dva dny později naopak začali vyřizovat účty s Ujgury. Příčinou protestu Ujgurů byl červnový útok Chanů v továrně na výrobu hraček v jižní Číně, při němž byli dva Ujguři zabiti a čtrnáct dalších zraněno.