Kubánci obdivují téměř 140 let starou mumii

Matanzas (Kuba) - Obyvatelé severokubánského Matanzasu mohou v místním muzeu vidět pravděpodobně jedinou neporušenou mumii z 19. století, která se na tomto karibském ostrově zachovala. Než se však stala součástí expozice, prošla dlouhou cestu. To, co se s tělem Josefíny Petronily Margarity Ponce de Leon Herederové stalo po smrti, je zřejmě pohnutější příběh, než jaký prožila během svého života. Zemřela v roce 1872 v Havaně, ale až téměř o 100 let později objevili pozůstatky na hřbitově při vyklízení hrobek.

„V životě jsem nic podobného neviděl. Když ji vytáhli, chybělo jí jediné – oči. Jinak měla všechno, dokonce i šaty,“ řekl zaměstnanec hřbitova Enildo Perez del Rosario.

Mumie po objevení přilákala tisíce zvědavců, tělo však zůstalo nechráněné a neznámý zloděj ji v 80. letech připravil o hlavu. Pro její záchranu bylo třeba jednat. „V Matanzasu pro ni nikde nebylo místo. Musel jsem nějaké najít, i když řešení bylo poněkud neobvyklé. Zvlášť, když jsou Kubánci k podobným věcem tak podezřívaví. Vzal jsem ji k sobě domů a tam byla 25 let,“ prozradil lékař a historik Ercilio Vento.

Vento se rozhodl hlavu zrekonstruovat. Trvalo mu to 5 let a použil i pravé vlasy z místního kadeřnictví. „Nevím, jestli si lidé uvědomují, jak je důležitá. Podle mě je, protože je svědectvím o naší minulosti,“ míní Vento.

Za první měsíc vidělo Josefínu v muzeu v Matanzasu 70 000 lidí. Odborníci tvrdí, že mumifikace byla v 19. století příznačná pro Kubánce z vyšší třídy. Několik mumií z této doby se sice zachovalo, Josefína je však jediná, jejíž tělo je v podstatě neporušené.

/*json*/{"map":{"lat":23.0797317624,"lng":-81.7163085938,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":23.05,"lng":-81.583333,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/