Afričtí piráti útočí zprava i zleva

Mogadišo/Yaoundé – Další útoky námořních pirátů hlásí obě pobřeží afrického kontinentu. Somálští piráti dnes u Seychelských ostrovů zadrželi nákladní loď plující pod singapurskou vlajkou s 21 muži na palubě, u Kamerunu piráti neúspěšně zaútočili na rybářskou loď. Čtyři z nich byli zastřeleni a tři zajati.

Somálští únosci přepadli plavidlo Kota Wajar, plavící se ze Singapuru do Keni, asi 550 kilometrů severně od Seychelských ostrovů. Jde o třetí incident od soboty v oblasti vzdálené až tisíc kilometrů od somálských břehů. Podle somálské policie jsou útoky lupičů stále rafinovanější a mezinárodní flotily, střežící oblast Adenského zálivu a Indického oceánu, prý udělaly málo pro to, aby se násilí podařilo zvládnout. Destabilizované Somálsko totiž nedokáže bezpečnost 3 060 kilometrů dlouhého pobřeží samo zajistit.

Před útoky pirátů není bezpečné ani západoafrické pobřeží. U Kamerunu v Guinejském zálivu vojáci zabili čtyři piráty, kteří napadli rybářskou loď, a tři ozbrojence zajali. Za přepadením by údajně mohla stát povstalecká skupina ze sporného kamerunského poloostrova Bakassi. Tento incident z minulého týdne, o němž dnes informovaly agentury, je prvním útokem pirátů v oblasti od března. Tehdy přepadli zásobovací plavidlo ropné společnosti Royal Dutch Shell.