Maledivám budou v sobotu vládnout „podvodníci“

Malé – Netradičním způsobem hodlá maledivská vláda upozornit na klimatické změny, které způsobují stoupání hladiny moří: členové kabinetu budou v sobotu zasedat pod vodou. Souostroví Maledivy leží v Indickém oceánu jihozápadně od Srí Lanky. Více než 80 procent povrchu těchto korálových ostrovů rozptýlených kolem rovníku se nachází v nadmořské výšce menší než jeden metr. Stoupání hladiny moří by tak mohlo tento nejníže položený stát světa zanedlouho zcela vymazat z mapy.

První podvodní vládní schůzka na světě

Mimořádné zasedání maledivského kabinetu se uskuteční v hloubce šest metrů v tyrkysové laguně u břehů ostrova Girifuši, asi 20 minut cesty motorovým člunem od maledivské metropole Malé. Schůzky se zúčastní prezident Mohammad Našíd a 11 dalších vládních ministrů. Omluvili se pouze tři ministři - dva nejsou k tomuto potápěčskému výkonu zdravotně způsobilí a třetí je na zahraniční cestě v Evropě.

Maledivský ministr životního prostředí Mohammad Aslam:

„Chceme tímto způsobem vyslat světu poselství, že jsme ochotni udělat cokoli, abychom mohli dál žít v této zemi.“

Ministři, kteří jsou s výjimkou šéfa obranného resortu potápěčtí začátečníci, zasednou na mořském dně kolem stolu ve tvaru podkovy, který byl speciálně připraven pro tuto příležitost. Komunikovat spolu budou prostřednictvím znakové řeči, k dispozici budou mít i voděodolné tabulky a psací náčiní.

Myšlenka uspořádat takovou neobvyklou akci prý vzešla přímo od maledivského prezidenta Našída, který je prý na rozdíl od ministrů náruživým potápěčem a velmi aktivně se angažuje v ekologické oblasti. Prezident již dříve oznámil svůj plán přejít na Maledivách během následujícího desetiletí bezvýhradně na obnovitelné zdroje energie.

/*json*/{"map":{"lat":4.74067538478,"lng":73.4326171875,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":4.2039864503829,"lng":73.7841796875,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Na schůzce ministři podepíší dokument vyzývající všechny země světa ke snížení exhalací oxidu uhličitého, které podle ekologických expertů významně přispívají k oteplování naší planety. Pokud úroveň mořské hladiny stoupne do roku 2100 o 59 centimetrů, jak v nejkrajnějším případě předpovídá Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), stanou se Maledivy prakticky neobyvatelnými.