Čím zatopit ve Stockholmu? Králíkem!

Stockholm – Netradiční, i když poněkud drastické řešení problému s přemnoženými králíky volí švédská metropole. Ušáky pochytané ve stockholmských parcích nechává jako bioodpad spálit v teplárně ve městě Karlskoga v centrálním Švédsku. Loni bylo takto zlikvidováno šest tisíc králíků, letos další tři tisíce. Proti tomuto způsobu ale protestují švédští ochránci zvířat.

Králíci se původně ve skandinávské zemi nevyskytovali, a proto zde nemají přirozené nepřátele. Většinou jsou to potomci domácích mazlíčků puštěných majiteli. Na svobodě se přemnožili, zaplavili zelené plochy ve Stockholmu a devastují je. Město proto každoročně najímá lovce, kteří zvířátka usmrtí, zmrazí a posléze nechávají odvézt do teplárny.

Králíky posílá do kotlů dotace z EU

Leo Virta, generální ředitel společnosti Konvex, která králíky závodu dodává, vysvětlil, že jeho firma vyvinula nový systém zpracování živočišného odpadu, na nějž získala dotaci z Evropské unie. „Surový zvířecí materiál“ se podle něj rozdrtí, rozemele a přečerpá do kotle, kde se spálí spolu s dřevěnými štěpy, rašelinou nebo odpadem a bude použit na výrobu tepla.

/*json*/{"map":{"lat":59.3431692287,"lng":18.0618667603,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":59.332788,"lng":18.064488,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/