V Pákistánu začala ofenziva proti Talibanu a al-Káidě

Islámábád - Pákistánská armáda zahájila pozemní ofenzivu proti Talibanu na kmenovém území Jižní Vazíristán na severozápadě země. Do operace je nasazeno také letectvo, úřady vyhlásily v místě zákaz vycházení. Cílem je zničit základny bojovníků al-Káidy. Armáda se na vojenský zásah na severozápadě země chystala od léta. Informovaly o tom zdroje z pákistánské rozvědky i z úřadu vlády. Proti odhadovaným 10 000 bojovníkům Talibanu stojí přes 30 000 vojáků.

Operace začala ráno a pozemní oddíly se zaměřily na pozice Talibanu. Spolu s pěchotou bylo nasazeno i letectvo. Od pátku je na místě 500 členů speciálních jednotek. Podle televize BBC používají obě strany těžké zbraně a na obou stranách je už několik desítek mrtvých. Těla tří vojáků byla dovezena do města Razmak.

Úřady dnes v Jižním Vazíristánu vyhlásily zákaz vycházení. Zástupce vlády Muhammad Chálid Chán řekl, že zákaz vycházení byl vyhlášen kvůli tomu, aby se armáda mohla v bezpečí dostat co nejblíže baštám radikálů. „Vyhlásili jsme to kvůli ochraně vojenských konvojů a týká se to silnic. Tržiště zůstala otevřená,“ uvedl Chán.

Podle armádního mluvčího se vojsko zaměří na dobytí území kmene Mahsúdú, který ovládá asi 3 310 kilometrů čtverečních, tedy zhruba polovinu Jižního Vazíristánu. Právě z tohoto kmene pocházel minulý i současný vůdce pákistánského Talibanu. Vojsko počítá s tím, že Taliban povede partyzánskou válku, bude vojáky přepadávat ze zálohy, použije sebevražedných útočníků a taky náloží proti konvojům.

Agha Masúd Husajn, politický a vojenský analytik

„Je to nesmírně obtížný terén a zahraniční i místní radikálové tam žijí už desítky let. Myslím, že bezpečnostní síly ozbrojence jen tak brzy nepřemohou. Bude to dlouhá válka.“

Armáda se nejprve pokusila Taliban oslabit nálety

V minulých dnech se armáda snažila oslabit Taliban nálety, takže desetitisíce civilistů opustily domovy a snažily se odejít do bezpečnějších oblastí.

O ofenzivě hovoří armáda několik měsíců a Taliban se v minulých týdnech snažil krvavými útoky dokázat, že není ani po bombardování svých pozic na kolenou. V minulých 12 dnech útočil na úřad OSN, armádní velitelství i na policii a připravil o život kolem 150 lidí.

Od roku 2001 je ofenziva čtvrtým pokusem Islámábádu vytlačit Taliban z kmenového území. Rozvědka odhaduje, že operace potrvá nejmíň dva měsíce, ale sníh se očekává za několik týdnů. Tři předchozí pokusy vypořádat se s Talibanem v této oblasti skončily příměřím, avšak Taliban si kontrolu nad územím vždy udržel. Armáda tentokrát novou dohodu vylučuje.

Podle svědků se do Jižního Vazíristánu přesunuje rozvědka, tanky i dělostřelectvo. V oblasti je přerušeno telefonické spojení. Podle agentury Reuters dnes explodovaly na silnicích nálože poblíž konvojů v Jižním i Severním Vazíristánu. Zahynuli tři vojáci a zraněno je pět dalších.

Zatím není jasné, zda bylo pro ukončení ofenzivy stanoveno konkrétní datum.

Ofenziva pákistánských vojáků
Ofenziva pákistánských vojáků
Více fotek
  • Ofenziva pákistánských vojáků autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1182/118141.jpg
  • Povstalci z Talibanu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1060/105979.jpg