Maledivská vláda vyzvala pod mořskou hladinou ke snížení exhalací CO2

Malé - Ke snížení exhalací oxidu uhličitého, které podle ekologických expertů významně přispívají k oteplování planety, vyzvala všechny země světa vláda souostroví Maledivy. Dokument podepsali ministři ostrovního státu v Indickém oceánu na dnešním zasedání v hloubce pět metrů pod mořskou hladinou. Neobvyklé místo schůze si maledivský kabinet vybral proto, aby upozornil na klimatické změny, které způsobují stoupání hladiny moří, jež by mohl tento nejníže položený stát světa zanedlouho zcela vymazat z povrchu zemského.

Akce v potápěčských skafandrech se zúčastnil prezident Mohammad Našíd, který neobvyklou akci pod vodou inicioval, a 11 dalších vládních ministrů. Omluvili se pouze tři ministři; dva ze zdravotních důvodů a třetí kvůli zahraniční cestě v Evropě. Prezident Našíd je náruživým potápěčem a velmi aktivně se angažuje v ekologické oblasti. Ministři ale museli napřed absolvovat několikatýdenní potápěčský trénink. Potápění a podvodní zasedání označili za zábavné, ale upozornili, že vysílá závažné poselství.

Na mořském dně strávili členové maledivského kabinetu půl hodiny. Seděli u speciálně upraveného stolu ve tvaru podkovy, komunikovali spolu znakovou řečí a psali na voděodolné tabulky se speciálním psacím náčiním. Během zasedání měli k dispozici instruktory a vojenskou eskortu. V tyrkysové laguně u břehů ostrova Girifuši, asi 20 minut cesty motorovým člunem od maledivské metropole Malé, je sledovala hrstka novinářů se šnorchly.

prezident Malediv Mohammad Našíd

„Když teď nedokážeme zachránit Maledivy, není ani velká šance na záchranu světa.“

Výsledky jednání budou představeny na ekologickém summitu OSN v Kodani

Maledivská vláda podepsala dokument, který bude předložen na ekologickém summitu OSN v prosinci v Kodani. Na něm by měla být přijata nová dohoda nahrazující Kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů z roku 1997, jehož platnost vyprší v roce 2012.

Jestliže úroveň mořské hladiny stoupne do roku 2100 o 59 centimetrů, jak v nejkrajnějším případě předpovídá Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), stanou se Maledivy prakticky neobyvatelnými.

Souostroví Maledivy leží v Indickém oceánu jihozápadně od Srí Lanky a je známé především svými luxusními tropickými letovisky a nedotčenými bělostnými plážemi. Více než 80 procent povrchu těchto korálových ostrovů rozptýlených kolem rovníku se nachází v nadmořské výšce menší než jeden metr.

Mohamed Našíd
Mohamed Našíd
Více fotek
  • Mohamed Našíd autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/518/51701.jpg
  • Maledivská vláda zasedala pod vodou autor: Mohammed Seeneen, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1182/118105.jpg