Írán propustil íránsko-kanadského novináře zatčeného po volbách

Ottawa - Kanada přivítala propuštění íránsko-kanadského novináře Maziara Bahariho. Ten byl zadržený během protestů proti sporným výsledkům prezidentských voleb v červnu. Ministr zahraničí potvrdil, že o jeho osvobození jednal i se svým íránským protějškem už v srpnu. Novinář časopisu Newsweek byl propuštěný z teheránské věznice na kauci v přepočtu přes 5 milionů korun. V Íránu byl obviněný ze špionáže a hrozil by mu až trest smrti. Kanada vyjádřila naději, že Bahari se bude moci brzy připojit ke své ženě, která očekává narození jejich prvního potomka.

„S velkou úlevou jsme uvítali osvobození Maziara Bahariho z íránského vězení,“ prohlásil šéf kanadské diplomacie Lawrence Cannon. Připomněl, že Kanada tlačila na Írán, aby se domohla novinářova osvobození, a že on sám v tomto smyslu intervenoval u svého íránského protějšku Manúčehra Mottákího, když se s ním v srpnu setkal v Istanbulu.

Z teheránské věznice Evín byl Bahari propuštěn v sobotu na kauci ve výši tří milionů ríjálů (5,2 milionů korun). Od roku 1998 pracuje pro časopis Newsweek a zadržen v Teheránu byl 21. června, když psal o prezidentských volbách a o nepokojích, které vypukly po volbách kvůli jejich údajnému zfalšování. Bahari byl v Íránu obviněn ze špionáže, za což mu hrozil až trest smrti v případě odsouzení.

Podle íránské opozice byly prezidentské volby zfalšované, což íránské úřady striktně odmítají. Opozice rovněž tvrdí, že při povolebních pouličních nepokojích bylo zabito více než 70 lidí. Oficiální zdroje uvádějí zhruba polovinu obětí povolebního násilí.

Teherán
Teherán