Šestnáctiletá Australanka se vydala na sólo plavbu kolem světa

Sydney - Šestnáctiletá Australanka Jessica Watsonová dnes ze Sydney vyplula na cestu kolem světa. Jestli se jí to podaří, bude nejmladším člověkem, který podnikl takovou plavbu bez společnosti a bez pomoci. V Austrálii se o připravovaném podniku dlouho debatuje a mnozí se domnívají, že pro tak mladého člověka je to příliš velké riziko. Jessica i její příbuzní ale tvrdí, že dívka je výborná jachtařka, vyzná se v navigaci, elektronice a má znalosti o bezpečnosti na moři.

Ačkoli bude na plavidle sama, vysílačkou bude ve spojení se svým týmem a bude mít k dispozici taky e-mail a blog. V Sydney se dnes rozloučila s rodiči a zamířila se svou růžovou desetimetrovou jachtou s názvem Ella's Pink Lady za podmračeného počasí na moře. „Myslím, že je dnes mnoho Australanů kvůli Jessice nervózních, a patřím k nim i já. V této chvíli, kdy vidím, že je rozhodnutá to dokázat, jí přeju mnoho štěstí a vyzývám ji, aby na sebe dávala pozor,“ řekla australská vicepremiérka Julia Gillardová novinářům.

Watsonová se na plavbu dlouho připravuje a nedávná kolize její jachty s nákladní lodí vyvolala novou kritiku a výzvy, aby od svého záměru upustila. Původně měla plavbu nastoupit minulý týden, ale kvůli špatnému počasí byl start odložen. Jessica teď míří k Novému Zélandu, který obepluje ze severu, pak mine Fidži a Samou. Trasa, která měří 38 tisíc kilometrů, dále vede kolem jižních cípů Jižní Ameriky a Afriky. V cíli by měla být za osm měsíců.

Při sólo plavbě jachtaři nesmí být poskytnuta zvenčí žádná pomoc a v době cesty na palubu nesmí být dodán žádný materiál, vybavení ani zásoby. Jachta sice může zakotvit nebo připlout k pláži, ale případné opravy se musí obejít bez vnějších zdrojů a pomoci. Nejmladším člověkem, který to dokázal, je zatím Jesse Martin. Tomuto Australanovi se to podařilo před deseti lety, když mu bylo 18 let.

Jachtařka Jessica Watsonová
Jachtařka Jessica Watsonová