Ahmadínežád obviňuje z útoku na gardy Pákistán

Teherán - Íránský prezident Ahmadínežád obvinil agenty pákistánské tajné služby z účasti na útoku proti revolučním gardám ve dvou provinciích. Při nedělním sebevražedném atentátu v jihovýchodním Íránu přišlo podle íránské televize o život 42 lidí. Zemřeli nejen velitelé gard, ale také místní kmenoví vůdci a civilisté. Desítky lidí utrpěly zranění. K útokům se přihlásila sunnitská povstalecká skupina. Podle Ahmadínežáda ale stopy vedou k pákistánským pachatelům.

Prezident Ahmadínežád chce rychle dopadnout viníky, kteří zorganizovali atentát na velitele revolučních gard. Íránské úřady tvrdí, že útočníci přijeli ze sousedního Pákistánu. „Žádáme pákistánskou vládu, aby neodkládala dopadení hlavních pachatelů teroristického útoku. Dostali jsme také informace, že někteří agenti v Pákistánu s těmito pachateli spolupracovali,“ prohlásil Mahmúd Ahmadínežád. Teherán si kvůli útoku předvolal vysokého pákistánského diplomata.   

Mluvčí pákistánského ministra zahraničí Abdul Basit ale tyto teorie popřel. „Pákistán není zapojen do teroristických aktivit,“ řekl. Premiér Júsuf Ráza Gílání „hrůzný teroristický čin“ spáchaný v Íránu odsoudil. Kromě obvinění na adresu USA, Británie a Pákistánu se objevily i teorie o vině Izraele. Vládní list Kejhán napsal, že atentát je „novým zločinem“ izraelské tajné služby Mossad.

Revoluční gardy jsou silnou a vlivnou vojenskou jednotkou v Íránu

Revoluční gardy se podílely na vítězství islámské revoluce v roce 1979 a zůstaly oddělené od armády. Jsou považovány za ochranu režimu islámských duchovních a nepodléhají pravidelné armádě, nýbrž duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mají na 120 tisíc členů, v jejich rukou je íránský raketový program a disponují vlastními pozemními jednotkami, námořnictvem i letectvem.

Z 68 milionů Íránců 89 procent vyznává šíitský islám, Balúčové se řadí k deseti procentům sunnitů.

V chudé provincii Sístán a Balúčestán na jihozápadě země, kde se atentát odehrál, žijí menšinoví sunnité. Podle agentury Reuters útok jen dokládá prohlubující se nestabilitu v oblasti, která je častým dějištěm střetů mezi bezpečnostními jednotkami, sunnitskými povstalci a překupníky drog. Sístán a Balúčestán leží na hranici s Pákistánem a část jeho obyvatelstva tvoří sunnitští Balúčové, kteří obývají také pákistánské pohraničí.

Íránští představitelé ze zodpovědnosti obvinili Spojené státy a Velkou Británii, což Washington kategoricky odmítl. K atentátu se přihlásila skupina, která si říká Boží vojáci a bojuje za práva sunnitských Balúčů.