Afghánské vdovy svádějí každodenní boj o přežití

Kábul - V Afghánistánu by měla speciálně ustavená komise vynést verdikt o tamních prezidentských volbách. A podle všeho potvrdí pochybnosti o jejich regulérním průběhu. Prezidenta Hamída Karzáího a jeho soupeře by tak čekalo druhé kolo voleb. Funkční vládu přitom potřebuje zbídačená země co nejdřív. Pod hranicí bídy tu žijí především rodiny bez mužů. Ti postupně umírali během války, afghánské válečné vdovy teď svádějí každodenní boj o přežití. 

Boj o přežití je každodenní součástí života v Afghánistánu. Obzvlášť těžký život mají vdovy. Pokud není v rodině žádný muž, nemají v podstatě žádnou možnost, jak si vydělat. Ženy v Afghánistánu nemají téměř žádná práva, 90 procent žen je fyzicky nebo sexuálně zneužíváno. Rodina bez mužů tak žije v ustavičném strachu. 

To je i případ dvou žen Zainab a Zia Gul, které společně žijí poté, co jim raketa zabila manžela. Obě se dělí o malý pokoj v domě, který patří jiné rodině. Nájem si odpracují pomocí v domácnosti. Na jídlo ale moc nezbývá. Rodina většinou obědvá pouze zelený čaj. K večeři mají, co se najde na ulici nebo zbytky, které jim darují sousedé.

V Afghánistánu žije přes 2 miliony válečných vdov

Obě ženy si snaží vydělat i jinak. Něco dostanou za praní prádla, a když ani za to moc není, nezbývá jim nic jiného než žebrat. Rodina přežívá za necelých 17 korun denně. A není to v Afghánistánu ojedinělý případ. Organizace spojených národů odhaduje, že v zemi žije přes dva miliony válečných vdov.

Země se navíc stále nezbavila násilí ze strany radikálních islamistů. USA a jejich spojenci sem proto chtějí posílat stále více vojáků, protože zdejší vláda zatím na povstalce sama nestačí. Zda se situace zlepší, až bude regulérně zvolen nový prezident, není zatím jasné. Volby totiž zřejmě provázely podvody, které nové vládě příliš důvěryhodnosti nedávají.