Jaderná jednání velmocí s Íránem podle Baradeje začala dobře

Teherán/Vídeň – Ve Vídni dnes začala jednání Západu s Íránem o jeho jaderném programu. Zástupci Teheránu ovšem odmítli setkat se s diplomaty z Francie. Podle vyjádření generálního tajemníka Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) měly dnešní rozhovory konstruktivní start a ubírají se dobrým směrem. Írán ale dnes oznámil, že bude sám i nadále pokračovat v obohacování uranu.

„Byl to dobrý start, spíše konstruktivní setkání. Diskutovalo se o většině technických témat. Setkání bude pokračovat zítra (v úterý) v 10 hodin,“ citovala agentura Reuters Baradejovo prohlášení k novinářům po zhruba tříhodinových rozhovorech, které se konaly za zavřenými dveřmi.

Írán chce nadále obohacovat svůj uran

Cílem schůzky uspořádané pod záštitou MAAE je projednat možnost dodávek jaderného paliva do Íránu z ciziny. Schůzky se kromě zástupců Íránu účastní pouze diplomaté z Ruska a USA. I tak to ale nevypadá na to, že by z jednání mohly plynout nějaké zásadní závěry.

Západní státy totiž chtěly navrhnout Íránu, aby mírně obohacený uran předal jim, oni ho pak ještě více obohatí a následně dodají do Íránu palivové tyče pro teheránský výzkumný reaktor. Tento postup by prý vyřešil obavy, že se Íránci pokoušejí vyrobit jadernou zbraň. To se ale Teheránu nezdá.

„To, že budeme nakupovat jaderné palivo od jiných zemí, neznamená, že zastavíme vlastní aktivity spojené s obohacováním uranu,“ řekl mluvčí íránské agentury pro atomovou energii.

Ačkoli je podle analytiků dohoda týkající se dodávek jaderného paliva ze zahraničí přijatelná pro všechny strany, ve Vídni je prý třeba dohodnout mnohé detaily. Zatím se předpokládá, že v cizině bude uran pro Íránce obohacen asi na 20 procent. „Je ale možné, že za určitých podmínek budeme potřebovat uran obohacený na 63 procent. Budeme ho kupovat pod dohledem MAAE nebo si ho obohatíme sami,“ řekl poradce íránského jaderného vyjednávače Abolfazl Zohrehvand.

Rozhovory ve Vídni se konají pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a navazují na ženevská sedmistranná jednání o nukleární problematice. Írán musí vyvrátit podezření o vojenském jaderném programu, jinak ho čekají zpřísněné sankce.

Íránský jaderný program
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24