Daily Telegraph: Bosna je znovu na pokraji občanské války

Sarajevo - Ústavní krize a hrozící kolaps politického systému v Bosně by mohl vést k nové občanské válce. Uvedl to dnes britský list Daily Telegraph, který připomíná etnické boje, jimž v letech 1992 až 1995 padlo za oběť přes 100 tisíc lidí. Současnou krizi vyvolaly rozdílné názory na reformu ústavy, která by nahradila tu z roku 1995, a především požadavky bosenských Srbů na získání nezávislosti. Analytik Milan Nič ve Studiu ČT24 sice označil tvrzení britského listu za přehnané, nicméně připustil, že ze všech zemí západního Balkánu má právě Bosna a Hercegovina ke konfliktu nejblíže.

Země je od roku 1995 rozdělena na dvě: Republiku srbskou a chorvatsko-muslimskou Federaci Bosny a Hercegoviny. Mají společnou armádu, policii, měnu a poměrně slabou ústřední vládu. Mezi entitami sice neexistují fyzické hranice, kvůli politickým rozporům ale v zemi působí vysoký představitel mezinárodního společenství, který má pravomoci zákony vnutit, jestliže se na nich zákonodárci nedohodnou.

Eurokomisař pro rozšíření unie Olli Rehn:

„Do Evropské unie nemůže žádný kvazi-protektorát.“

Video Jaromír Janev a Martin Ježek k situaci v Bosně
video

Jaromír Janev a Martin Ježek k situaci v Bosně

Srbům se nová ústava nelíbí a má podle nich podkopat jejich pozici vůči Bosňanům a Chorvatům a dostat je pod silnější centrální vládu. Premiér Republiky srbské Milorad Dodik vyzval k referendu ohledně zmínky o sebeurčení v ústavě, což by mohlo vést k budoucímu vyhlášení nezávislosti na Bosně.

V úterý v Sarajevu budou s místními představiteli jednat švédský ministr zahraničí Carl Bildt, eurokomisař pro rozšíření unie Olli Rehn a náměstek americké ministryně zahraničí Jim Steinberg. Zdůrazňují potřebu ústavní reformy, jestliže má Bosna a Hercegovina vstoupit do EU a zařadit se do struktur NATO.