Cukr a bič jako nová strategie USA v Dárfúru

Washington – Americký prezident Barack Obama představil novou strategii, jak řešit situaci v Súdánu a jeho konfliktem zmítané oblasti Dárfúr. Vládě v Chartúmu nabízí pomoc, pokud začne podnikat konkrétní kroky k míru. V případě, že nebude ochotna ke spolupráci, čekají ji sankce a mezinárodní nátlak. Súdánská vláda oceňuje pozitivní body strategie, ale vadí jí, že krizi v Dárfúru nazývá Washington genocidou. Chartúm nicméně uvítal, že nová politika USA obsahuje strategii jednání, nikoliv izolace.

„Jestliže súdánská vláda učiní kroky ke zlepšení místní situace a k podpoře míru, získá pobídky. Jestliže takové kroky neučiní, tlak Spojených států a mezinárodního společenství vzroste,“ řekl dnes Obama. V případě, že nebude podniknuta rychlá akce, Súdán se propadne do ještě většího chaosu. Obama je prý připraven obnovit sankce ještě tento týden.

Občanská válka v Dárfúru

Podle údajů OSN při ní zemřelo 300 tisíc lidí a více než 2,7 milionu osob muselo opustit domovy. Chartúm však připouští maximálně 10 tisíc mrtvých. Na súdánského prezidenta Umara Hasana Bašíra vydal v březnu mezinárodní trestní tribunál zatykač v souvislosti s obviněním z válečných zločinů.

Podle šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové genocida v západosúdánském Dárfúru stále pokračuje. USA se prý hodlají zaměřit na ochranu civilistů, pomoc uprchlíkům a odzbrojení rebelů. „Máme paletu povzbuzujících i odrazujících prostředků,“ řekla na adresu súdánské vlády.

/*json*/{"map":{"lat":15.4536802243,"lng":33.837890625,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/