Americký vědec chtěl prodat tajné informace

Washington - Ve Spojených státech byl z pokusu o špionáž obviněn vědec, který pracoval pro ministerstvo obrany a NASA. Dvaapadesátiletý Stewart David Nozette se pokusil předat za peníze informace osobám, o nichž se domníval, že pracují pro izraelské tajné služby. Ve skutečnosti šlo ale o agenty FBI. Soud ve Washingtonu se má případem začít zabývat dnes, Nozettovi hrozí až doživotní vězení.

Protože FBI měla podezření o některých Nozettových nedávných aktivitách, nasadila na něj v září svého agenta. Vydával se za pracovníka izraelské tajné služby Mossad a Nozette souhlasil, že bude za úplatu a izraelský pas pravidelně dodávat požadované informace. Na smluvené místo předal podle ministerstva spravedlnosti v písemné podobě informace o amerických satelitech, systému včasného varování, obranných prostředcích proti rozsáhlému útoku, o komunikačních satelitech a obranné strategii. Přijal za to 11 tisíc dolarů.

Nozette měl v letech 1989 až 2006 prověrku na práci s informacemi nejvyššího utajení. Pracoval na ministerstvu obrany, na ministerstvu energetiky nebo v NASA. V letech 1989 a 1990 dokonce působil jako poradce pro výzkum vesmíru pro Bílý dům. Spolupracoval mimo jiné na vývoji robotu Clementine, s nímž se podařilo zjistit, že by na Měsíci mohla být voda. Od roku 1998 do loňska byl také technickým poradcem podniku, který vlastní izraelská vláda. Před devíti lety založil vlastní podnik, v němž se pro americkou vládu vyvíjela špičková technologie.

/*json*/{"map":{"lat":38.8712890345,"lng":-77.0559167862,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/