Druhé kolo afghánských prezidentských voleb bude 7. listopadu

Kábul – Druhé kolo prezidentských voleb v Afghánistánu proběhne 7. listopadu. Verdikt přinesla dva měsíce po prvním kole volební komise, která dnes také oznámila konečné výsledky prvního kola z 20. srpna. Dosavadní prezident Hamíd Karzáí podle nich nedosáhl na 50 procent, což bylo pro vítězství v prvním kole nezbytné. Karzáí dnešní verdikt označil za právně i ústavně v pořádku. Ve druhém kole proti němu stane jeho nejsilnější soupeř Abdulláh Abdulláh.

„Bude se muset konat druhé kolo voleb. Bude zorganizováno 7. listopadu. Důvodem je to, že Karzáí dostal v prvním kole 49,67 procenta hlasů a nepřekonal hranici 50 procent,“ řekl mluvčí komise Núr Muhammad Núr.

Karzáí na tiskové konferenci řekl, že „rozhodnutí volební komise je legitimní, legální a ústavní a že je to krok vpřed na cestě Afghánistánu k demokracii“. „Teď není ten správný okamžik hovořit o vyšetřování, v této chvíli se musíme pohnout směrem ke stabilitě a národní jednotě,“ řekl.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Karzáí se dnes v Kábulu sešel s americkým senátorem Johnem Kerrym, který
byl také na tiskové konferenci. Řekl, že zorganizovat druhé kolo nebude
snadné, ale svět je prý připraven Afghánistánu pomoci.

Dosud byly známy jen předběžné výsledky, podle nichž zvítězil v srpnovém hlasování Karzáí se ziskem 54,6 procenta hlasů. Komise pro šetření volebních stížností ale požadovala kvůli podvodům zrušení statisíců volebních hlasů, takže Karzáí pak nezískal nadpoloviční počet hlasů.

Jeho soupeřem v druhém kole bude bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh.