Poláci chtějí s USA spolupracovat na novém protiraketovém systému

Varšava – Polsko je připraveno připojit se k vybudování nového protiraketového štítu v Evropě. Během návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena ve Varšavě se na tom shodli čelní polští představitelé. Biden zopakoval, že nový systém bude efektivnější a pokryje větší část Evropy, a ujistil Poláky, že i když USA upustily od plánů na výstavbu protiraketové základny, Polsko stále zůstává americkým spojencem.

„Polsko shledává nový protiraketový projekt jako velice zajímavý a důležitý, v příslušné míře jsme připraveni se ho účastnit,“ uvedl dnes ve Varšavě po setkání s Bidenem Tusk. „Vážíme si toho, že Polsko souhlasilo s přijetím prvku předchozího protiraketového obranného plánu, a vítám, že s námi souhlasí, že existuje lepší způsob…, jak se bránit proti hrozbě balistických střel,“ komentoval Tuskovo vyjádření Biden.

Optimismus ohledně budoucnosti polsko-amerických vztahů vyjádřil po jednáních s Bidenem polský prezident Lech Kaczyński. Na rozdíl od premiéra Tuska se ale domnívá, že původní protiraketový systém byl pro Polsko rozhodně výhodnější. Nicméně je podle svých slov přesvědčen o trvalosti vztahů s USA; bezpečnost Polska je podle něj zaručena.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase

Poláci podporovali protiraketový štít, který ale nová americká administrativa stavět nebude, Biden proto během své návštěvy informoval Varšavu o nových plánech Spojených států. Ty chtějí místo protiraketové základny vybudovat mobilní systém raket krátkého a dlouhého doletu, jehož část by mohla být umístěna právě v Polsku.

V Polsku by Američané zřejmě instalovali do roku 2018 třicet obranných raket SM-3, říká zpravodaj ČT Miroslav Karas. Nový systém by vedle lodí mohl být i na souši. Spojené státy pak na oplátku pomohou Polákům s modernizací armády. Poláci stojí hlavně o rakety Patriot, které jim Spojené státy původně slíbily za to, že na jejich území umístí protiraketovou základnu. I když ale plány na její výstavbu padly, USA zřejmě i tak Patrioty Polákům věnují. 

Polský premiér Donald Tusk

0„Nový projekt protiraketové obrany je pro nás potřebný a zajímavý. Jsme připraveni se na něm podílet.“

Dalšími zastávkami Bidenovy cesty je Bukurešť a Praha

Biden z Polska míří do Rumunska, ve čtvrtek večer pak přiletí do Česka. Americká administrativa však nechce evropskou cestu 2. muže Spojených států omezovat pouze na nabídku obnoveného plánu na rozmístění obranných sil ve střední Evropě. „Téma Bidenovy návštěvy je mnohem větší než protiraketová obrana. Dotkne se řady problémů, například toho, co děláme v Afghánistánu, energetické bezpečnosti, změny klimatu, hospodářství, ale i pokroků při budování demokracie,“ uvedl poradce viceprezidenta pro národní bezpečnost Tony Blinken.

Zrušení záměru Američanů vybudovat základny v Česku a Polsku přivítalo Rusko. Vyjádřilo však obavy, že nový systém bude rozmístěn i mimo země NATO, například na Ukrajině, což ale včera vyloučil americký náměstek ministryně zahraničí Alexander Vershbow. „Nemáme v úmyslu rozmístit prvky naší nové architektury na území nečlenských zemí aliance,“ řekl.

Sbližování USA s Ruskem se Polsko obává. Americký viceprezident Joe Biden ale dnes Varšavu ujistil, že i nadále zůstává Polsko spojencem USA. „S Ruskem jsme se na ničem na úkor střední Evropy nedohodli a žádné takové dohody nepodepíšeme,“ prohlásil Biden. „Naše motto je: Nic o vás bez vás,“ pokusil se Biden rozptýlit obavy. „Vysoce si cením spolupráce s našimi spojenci v otázkách protiraketové obrany, zvláště spolupráce s Polskem a Českem,“ dodal.

Polský prezident Lech Kaczyński a americký viceprezident Joe Biden na brífinku po společném jednání
Polský prezident Lech Kaczyński a americký viceprezident Joe Biden na brífinku po společném jednání
Více fotek
  • Polský prezident Lech Kaczyński a americký viceprezident Joe Biden na brífinku po společném jednání autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119020.jpg
  • Joe Biden a Donald Tusk autor: Frank Augstein, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/669/66819.jpg
  • Donald Tusk autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119013.jpg
  • Lech Kaczyński a Joe Biden autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119016.jpg