Americký Senát pokračuje podle plánu Obamy na uzavření Guantánama

Washington - Senát Spojených států schválil zákon umožňující přesunout vězně ze základny Guantánamo na americkou pevninu, aby mohli stanout před tamním soudem. Pokud budou osvobozeni, nesmí zůstat na americkém území. Dokument už prošel Sněmovnou reprezentantů a čeká na podpis prezidenta Obamy. Jde o další krok ve snaze šéfa Bílého domu uzavřít kontroverzní věznici Guantánamo. Je v ní přes 220 zadržovaných.

 

K americkému Nejvyššímu soudu se také přesunul případ vězňů z Guantánama, kteří zůstávají ve vazbě, přestože už je Spojené státy neoznačují za nepřátelské bojovníky. Jde o skupinu Ujgurů z Číny. Nejvyšší soud zváží, jestli mají federální soudci pravomoc pustit je na svobodu, pokud je žádná země nebude chtít přijmout. Soud nižší instance to zamítl. Barack Obama v lednu po nástupu do funkce slíbil, že Guantánamo do roka zavře.

Americké úřady nejdříve podezřívaly Ujgury z podílu na terorismu, to se ale nakonec nepotvrdilo a vězni byli shledáni nevinnými. Teď ale musejí Spojené státy řešit, kam s nimi. Zpět do své rodné Číny se vrátit nechtějí, protože jim zde hrozí mučení. I nadále tedy 17 Ujgurů zůstává na Guantánamu, dokud se pro ně nenajde bezpečné útočiště.

Ujgurové patří k čínským menšinám. Asi devět milionů obyvatel žije v hornaté pouštní oblasti na severozápadě Číny, přesněji ve východním Turkestánu v autonomní oblasti Xinjiang. Ujgurové patří ke skupinám nejkrutěji utlačovaným čínským komunistickým režimem. Ve své domovině se zabývají zejména zemědělstvím a řemesly. Jazykově patří k jihovýchodní skupině turkických jazyků.