Španělský ministr zahraničí zařídil na Kubě propuštění disidenta

Havana - Kubu navštívil španělský ministr zahraničí a tamní úřady údajně na jeho žádost propustily jednoho z disidentů vězněných od roku 2003. Politických vězňů je na Kubě okolo dvou set. Španělsko bude od ledna předsedat Evropské unii a chce usilovat o zrušení rezoluce z roku 1996, která po Kubě žádá přechod k demokracii.

Kubánské úřady dnes na žádost španělského ministra zahraničí Miguela Ángela Moratinose propustily z vězení disidenta a aktivistu Nelsona Aguiara odsouzeného v roce 2003. Tehdy dostal 13 let vězení. 

Další disident Omelio Lázaro Ángulo získal povolení odcestovat do zahraničí kvůli lékařské péči. Kubánské vedení zároveň souhlasilo, že španělský podnikatel Pedro Hermosillo, který je v Havaně už měsíc ve vazbě kvůli obvinění z korupce, bude podmínečně propuštěn až do soudního procesu.   

Španělský ministr zároveň slíbil, že jeho země, která bude od ledna předsedat Evropské unii a je největším evropským partnerem ostrova, bude usilovat o zrušení rezoluce z roku 1996, která podmiňuje dialog EU s Kubou jejím přechodem k mnohostranné demokracii. Havana považuje postoj EU za „vměšování“.