Gruzie nařídila vyšetření záhadné smrti exprezidenta

Tbilisi - Gruzie dnes nařídila důkladné prošetření záhadné smrti svého prvního postsovětského prezidenta, někdejšího protisovětského disidenta a gruzínského nacionalisty Zviada Gamsachurdii. Parlament schválil většinou hlasů vytvoření komise, která byla pověřena vyšetřením jeho skonu a svržení z prezidentského úřadu. „Účelem vytvoření komise je zajistit právní a politické hodnocení svržení prvního gruzínského prezidenta a jeho smrti za podivných okolností,“ uvedl opoziční poslanec Jondi Bagaturia, který vytvoření vyšetřovacího orgánu navrhl.

Tamní média spekulují, že vyšetřování je součástí snahy přičinit se o to, aby Gamsachurdiův syn Konstantin získal uprázdněný poslanecký mandát. Tento krok podle nich ještě více prohloubí rozkol v řadách opozice, která se už dlouho dožaduje demise současného prezidenta Michaila Saakašviliho, kterého obviňuje z autoritářského řízení státu a ze špatného vedení války s Ruskem loni v srpnu. Saakašvili ale rezignovat odmítá. Podle znalců gruzínských vnitropolitických poměrů má rozštěpená opozice, jíž chybí vůdce, který by ji sjednocoval, jen malé šance na to, že by Saakašviliho vypudila z čela státu před vypršením jeho druhého mandátu v roce 2013.

Gamsachurida byl jednou z nejkontroverznějších postav novodobých dějin Gruzie. Za sovětské vlády byl tento spisovatel disidentem a skončil i ve vězení. Po rozpadu Sovětského svazu se stal v dubnu 1991 prvním prezidentem nezávislé Gruzie, ale ani ne po roce byl svržen opozicí. Poté ve snaze získat ztracenou moc rozpoutal krátkou občanskou válku, která si vyžádala podle neoficiálních odhadů 300 až 1000 obětí. Po svržení uprchl s rodinou do Arménie a bylo proti němu zahájeno trestní stíhání pro podněcování národnostních třenic, zneužívání služebního postavení a rozsáhlé zpronevěry státních prostředků. V prosinci 1993 spáchal podle oficiální verze v obklíčení vládních vojsk jediným výstřelem do hlavy sebevraždu. Podle některých jeho skalních stoupenců byl ale zavražděn a jeho smrt v západogruzínské vesnici je stále obklopena záhadou.

Zdá se, že vytvoření vyšetřovací komise je dalším pokusem strany prezidenta Michaila Saakašviliho, ovládající parlament, naklonit si ty, kteří Gamsachurdiu uctívají jako muže, jenž dovedl Gruzii k nezávislosti na SSSR. Kritici někdejšího prezidenta ale zastávají názor, že jeho krátká vláda rozdmýchala nacionalismus, uvrhla Gruzii do občanské války a přispěla k odtržení proruských regionů Jižní Osetie a Abcházie.

Mapka Kavkazu
Mapka Kavkazu