V Kambodži se může demonstrovat – ale jen trošku

Phnompenh - Kambodžský parlament schválil zákon, který zakazuje konání demonstrací za účasti více než 200 lidí. Stanoví také povinnost požádat o povolení pět dní před manifestací. Podle poslanců vládnoucí Strany kambodžského lidu (CPP) zákon zajistí bezpečnost a pomůže udržet veřejný pořádek; podle opozice ale jde jen o další pokus potlačit svobodu projevu a umlčet kritiky.

V minulosti byla Kambodža dějištěm mnoha manifestací, nyní jsou však vzácné, jelikož po desítkách let kruté občanské války země zažívá bezprecedentní období politické i ekonomické stability. CPP v loňských volbách získala 73 procent hlasů díky zásluhám na ekonomickém růstu, zvýšení výdajů na veřejné záležitosti i zlepšení situace v zaměstnanosti.

Opoziční Strana Sam Rainsyho:

„Zákon není nic jiného než zákaz protestů proti této vládě. Jak může tento zákon poskytovat lidem svobodu, když jsou tisíce protestujících, kteří chtějí uspořádat demonstraci, ale nesmějí?“

Nová legislativa přichází po nedávném zpřísnění kambodžských zákonů o pomluvě schválených v souvislosti se soudními procesy proti oponentům premiéra Hun Sena a jeho spolupracovníků. CPP tyto zákony obhajovala jako „ochranu důstojnosti a pověsti“ vůdců země.

Hun Sen
Hun Sen