Narkobaron Montoya dostal 45 let

Miami - Floridský soud dnes odsoudil kolumbijského drogového magnáta Diega Montoyu ke 45 letům vězení. Montoya, který patřil k nejhledanějším zločincům světa, se ke svým činům přiznal a omluvil se obětem drogového násilí. Osmačtyřicetiletý Montoya, přezdívaný v podsvětí Don Diego či Boss bossů, patřil k posledním velkým drogovým bossům. Na jeho hlavu byla vypsána odměna pět milionů dolarů (86 milionů korun). Byl dopaden v září 2007 v západní Kolumbii a poté převezen do USA k soudnímu procesu. V dubnu poslal soud v Miami na 30 let do vězení také jeho bratra Eugenia, odsouzeni byli i další dva členové jeho rodiny.

Zakladatel drogového kartelu Norte del Valle půjde za mříže za vraždu, obchod s drogami, podíl na organizovaném zločinu a praní špinavých peněz. Podle obžaloby rozpoutal také válku mezi dvěma znepřátelenými drogovými kartely, při níž v letech 2003 až 2005 zemřely stovky lidí. V letech 1990 a 2004 prý jeho organizace propašovala do USA okolo 500 tun kokainu.

Diego Montoya před soudem:

„Dospěl jsem k závěru, že neexistuje nic, co by mohlo mé skutky odčinit. Upřímně doufám, že se nyní uleví mojí rodině i rodinám obětí a že tato noční můra skončí.“