Karadžić se nechce zúčastnit pondělního procesu

Haag - Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić se odmítá zúčastnit pondělního zahájení procesu v Haagu. Oznámil to dopisem mezinárodnímu tribunálu, který ho bude soudit kvůli válečným zločinům, genocidě a zločinům proti lidskosti, jichž se údajně dopustil během války v Bosně v první polovině devadesátých let.

„Tímto vás informuji, že moje obhajoba na proces, který má začít 26. října, není připravena, pročež se před vás v tomto datu nedostavím,“ napsal Karadžić v dopisu, jehož kopii jeho advokát Peter Robinson postoupil agentuře AFP. Karadžić označuje proces před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY)za politický a jakoukoli vinu popírá. Chce se hájit sám. Několikrát žádal o odklad procesu, aby si prý mohl řádně prostudovat obžalovací spis a připravit svou obhajobu. Obžalovací spis má přes 900 tisíc stran. V případě usvědčení hrozí čtyřiašedesátiletému Karadžićovi doživotní vězení.

Kancelář prokurátora ICTY však sdělila, že obžaloba je na proces připravena a že „je na soudcích, aby přijali rozhodnutí. Nejdůležitější je, aby se proces konal, nebude-li to v pondělí, bude to později“.

Karadžić byl zatčen loni v Bělehradě po třinácti letech na útěku. Žádal, aby byla obvinění proti němu stažena, protože mu prý bývalý americký vyjednávač Richard Holbrooke nabídl imunitu výměnou za to, že se stáhne z veřejného života. Soud žádost odmítl. Karadžić pak o uznání platnosti údajné dohody požádal Radu bezpečnosti OSN. Holbrooke dohodu popírá.