Írán popřel přímý kontakt s izraelskými jadernými vyjednávači

Jeruzalém/Teherán - Izrael tvrdí, že se jeho jaderní vyjednávači sešli s íránskými, ale Teherán to popřel. Bylo by to první oficiální setkání mezi zástupci obou zemí od islámské revoluce z roku 1979. Írán a Izrael jsou zapřisáhlými nepřáteli. Podle izraelských zdrojů se koncem září v Káhiře sešla několikrát ředitelka izraelské komise pro atomovou energii Meirav Zafaryová-Odizová s íránským zástupcem při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Alím Ašgárem Soltaníjem.

Setkání se konalo v rámci širších regionálních rozhovorů 29. a 30. září v hotelu Four Seasons a tématem bylo nešíření jaderných zbraní a vytvoření bezjaderné oblasti na Blízkém východě. Organizátorem byla Mezinárodní komise pro nešíření jaderných zbraní a odzbrojení, jejímž předsedou je bývalý australský ministr zahraničí Gareth Evans. V poradním výboru této organizace je bývalý izraelský ministr zahraničí Šlomo ben Ami.

Podle izraelského deníku Haarec se jednalo za zavřenými dveřmi a rozhovory měly zůstat v tajnosti. Účastníky byli zástupci členů Ligy arabských států, USA a Evropy. Informace o nich unikly nejdřív do australského listu The Age. Zástupci izraelské komise pro atomovou energii potvrdili, že se jednání konalo, ale bez dalších detailů. Izraelská zástupkyně a íránský účastník byli přítomni tří panelových diskusí, nepodali si prý ruce, ale hovořili spolu přímo a bez emocí. Soltaníje se Zafaryové-Odizové zeptal: „Máte jaderné zbraně, nebo ne?“ a izraelská odbornice na to reagovala pouze úsměvem. Izrael je považován za jedinou blízkovýchodní zemi s nukleárními zbraněmi, ale oficiálně to nikdy nepřiznal.

Írán je proti sionismu, ale Izrael neohrožuje

Zafaryová-Odizová při panelové diskusi řekla, že je Izrael připraven jednat o Blízkém východě jako zóně bez jaderných zbraní. Detailně probrala výjimečnou strategickou situaci Izraele a vyjádřila se pro posílení bezpečnosti v celé oblasti. Prohlásila, že v minulosti čtyři teritoriálně blízké země porušily své závazky vůči Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), a jmenovala Irák, Írán, Libyi a Sýrii. Izrael nepatří k signatářům NPT.

Soltaníje řekl, že jeho země neusiluje o jaderné zbraně a neohrožuje Izrael. Podle něj Izrael nechápe povahu ani ideologii režimu v Teheránu. Není prý pravda, že tento režim nenávidí Židy, ale je pravda, že je politickým oponentem sionismu.

Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Alí Šírzadían dnes označil zprávu o  izraelsko-íránských kontaktech v Káhiře za „lež a propagandu, která má setřít íránské diplomatické úspěchy na jednáních ve Vídni a Ženevě“. Írán byl přibrán k rozhovorům se šesti světovými velmocemi o jaderném programu, první schůzka se konala 1. října v Ženevě a další se má konat ještě tento měsíc. Ve Vídni se tento týden jednalo o dodávkách  jaderného paliva pro teheránský výzkumný reaktor z ciziny. Írán neuznává Izraeli právo na existenci, v Izraeli je Írán a jeho zbrojní ambice považován za největší ohrožení židovského státu.

Jaderný program
Jaderný program